To ona ma kupić TVN. Fortunę zdobyła po tragicznej śmierci męża
Coraz więcej wskazuje na to, że TVN, jedna z najważniejszych polskich stacji telewizyjnych, może zmienić właściciela. Dziennikarz Andrzej Stankiewicz w programie "Stan Wyjątkowy" wskazał dwie potencjalne opcje: czeską miliarderkę Renatę Kellnerovą oraz węgierską telewizję TV2 powiązaną z Viktorem Orbánem. Który scenariusz okaże się rzeczywistością?
Miliarderka z tragiczną przeszłością
Renata Kellnerová zdobyła rozgłos w 2021 roku, gdy światem wstrząsnęła tragiczna wiadomość o śmierci jej męża, Petra Kellnera. Był on założycielem PPF Group, potężnego konglomeratu inwestycyjnego. Po jego śmierci w katastrofie helikoptera na Alasce Kellnerová przejęła stery w firmie, zmieniając jej strukturę i strategię oraz stała się najbogatszą kobietą w Europie Wschodniej.
Pod jej kierownictwem PPF stała się firmą rodzinną - Kellnerová wykupiła udziały mniejszościowych współpracowników męża, a właścicielka wprowadziła swoje dzieci do zarządu. Majątek rodziny, szacowany przez "Forbesa" na 17,6 miliarda dolarów, pozwolił na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Obecnie PPF działa m.in. w branżach ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, mediów oraz e-commerce, posiadając udziały m.in. w polskim InPoście.
Narzeczona Mateusza Murańskiego niespodziewanie zabrała głos. Miała ważny powódTVN na celowniku miliarderki
Według Stankiewicza, TVN może wkrótce dołączyć do portfolio PPF. Obecny właściciel stacji, Warner Bros. Discovery zmaga się z problemami finansowymi, co otwiera drogę do sprzedaży. Grupa PPF posiada już udziały w Central European Media Enterprises - firmie zarządzającej stacjami telewizyjnymi w Czechach, Rumunii czy Słowenii. Przejęcie TVN-u mogłoby umożliwić synergiczne działania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
W rozmowie z "Bloomberg News" Kellnerová podkreślała znaczenie mediów w długoterminowej strategii firmy. Jej plany obejmują rozwój na rynkach zachodnich i rezygnację z inwestycji w Azji.
Zrozumiałam, że PPF jest dla mnie sprawą osobistą, a moim zadaniem jest przygotowanie dzieci do przejęcia odpowiedzialności za grupę - mówiła miliarderka.
Alternatywny scenariusz przejęcia TVN
Drugą rozważaną opcją jest przejęcie TVN przez węgierską TV2. Ta opcja budzi jednak kontrowersje z powodu powiązań z Viktorem Orbánem i jego polityczną kontrolą nad mediami. Przejęcie stacji przez podmiot powiązany z węgierskim rządem mogłoby wpłynąć na linię redakcyjną TVN-u, co niepokoi część polskiej opinii publicznej.
Informacje o potencjalnym przejęciu TVN wywołały reakcje polityczne. Premier Donald Tusk zapowiedział wpisanie TVN i Polsatu na listę firm strategicznych, aby zapobiec "wrogiemu przejęciu". Analitycy wskazują, że Kellnerová może być najlepszym wyborem dla TVN. Jej inwestycje dotychczas unikały angażowania się w kontrowersyjne kwestie polityczne, a przejęcie przez PPF mogłoby pozwolić stacji na zachowanie liberalnego charakteru.