Temperatura i pogoda za naszymi oknami powoli zaczynają oswajać nas z myślą o jesieni. Jeśli jednak chcielibyśmy wykorzystać jeszcze tak słoneczne i ciepłe dni, oraz skorzystać z ostatni dni urlopów - najbliższy tydzień może być do tego ostatnią doskonałą okazją.
Gdzie jest burza? Gwałtowne wyładowania, wiatr i grad będą w niedzielę 3 września przetaczać się przez trzy województwa. IMGW wydało żółte alerty I stopnia.
Wielu z nas niechętnie zerka wraz z upływającym czasem na zbliżającą się zmianę pogody i nieuchronne nadejście jesiennej aury, za którą tęsknią nieliczni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali pierwszą długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Zaskakujące daty.
Koniec wakacji jest w tym roku wyjątkowo dynamiczny. Przekonać się o tym mogliśmy m.in. we wtorek oraz w nocy z wtorku na środę, kiedy to nad znaczna częścią kraju przetoczył się burzowy front. Strażacy mają ręce pełne pracy, a sieć co rusz obiegają zatrważające zdjęcia i nagrania. Jedno z nich pochodzi z Podkarpacia, gdzie najprawdopodobniej utworzyła się trąba powietrzna.
Gdzie jest burza? Przez Polskę przetacza się front, który przynosi ze sobą deszcz i wyładowania. IMGW nieustannie aktualizuje żółte i pomarańczowe alerty. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają, że od poniedziałku do środy odczujemy działanie strefy “falującego frontu”.
Zapowiadana przez dłuższy czas przez synoptyków dynamiczna aura zawitała nad Polską. Sobotnie (26.08) popołudnie, wieczór i następująca po nich noc mocno dały się we znaki mieszkańcom naszego kraju i służbom porządkowym. Ulewne deszcze, groźne burze oraz silny wiatr spowodowały wiele szkód i stały się przyczyną tysięcy interwencji. W sieci pojawiły się także budzące grozę nagrania, dokumentujące pogodowe zawirowania. Wiele z nich dotyczy Podkarpacia, gdzie trzeba było nawet ewakuować pacjentów jednego ze szpitali.
Groźne ulewy przetaczają się nad Polską. Lubuscy Łowcy Burz pokazali zupełnie zalaną Wisłę, a IMGW poinformowało o zaskakujących odczytach termometrów. Deszcz, wichura i błyskawice nie oduczą ani w sobotę w nocy, ani w niedzielę.
Osoby, które wybrały urlop nad morzem, mogły w ostatnich dniach się nieźle zdziwić. Były bowiem świadkami niezwykłej mgły, która mocno ograniczyła widoczność i przysłoniła słońce na plaży.
W niedzielę, 20 sierpnia, w pierwszej połowie dnia będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wysokich temperatur. Jednak po południu i wieczorem nad znaczną częścią Polski przetoczą się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał stosowne ostrzeżenia.
Kilkanaście domów zostało podtopionych, mury oporowe zostały uszkodzone, wystąpiły też osuwiska. To konsekwencje obfitych opadów deszczu oraz wylania potoku Radomierka w Jeleniej Górze. To jednak nie koniec niekorzystnych warunków pogodowych.
Przez dużą część Polski przetoczyły się wczoraj (16.08) silne nawałnice. W woj. łódzkim pojawiła się trąba powietrzna, która zrywała dachy i łamała drzewa. Strażacy walczą teraz ze skutkami żywiołu.
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują niemal w całym kraju. Temperatura osiągnie nawet 35 stopni Celsjusza. Przed nami najpewniej najcieplejszy dzień 2023 roku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne alerty meteorologiczne. Ostrzeżenia obowiązują 8 województw. Polskę znowu nawiedzą upały, czeka nas nawet tzw. noc tropikalna.
Przez wieś Siemień w województwie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Zrywała dachy i łamała drzewa. Mieszkańcy przeżyli prawdziwe chwile grozy. Zniszczony został m.in. kościół.
Wszystkich spragnionych słońca i wysokich temperatur możemy uspokoić. Do naszego kraju wraca upalne lato. Dzisiaj 12 sierpnia pierwszy raz od długiego czasu temperatura wzrośnie do 30 st. C. Nie zabraknie słońca. Wszystko dzięki antycyklonowi Lotte, który stacjonuje nad Polską.
Przed nami długi weekend związany ze Świętem Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ostatnie dni mogły zmartwić osoby, które wybierają się na wypoczynek. IMGW przekazał, jakiej pogody możemy spodziewać się od 12 do 15 sierpnia, a także po długim weekendzie.
Załamanie pogodowe daje w kość m.in. nad morzem. Urzędnicy morscy z Gdyni przyznają, że takiej pogody w sierpniu nie pamiętają. Na plaży w Lubiatowie doszło do ewakuacji stoisk z pamiątkami.
Ostatnie dni minęły pod znakiem burz oraz opadów deszczu i gradu. IMGW przekazał, jaka pogoda czeka na nas w najbliższych dniach. Możemy spodziewać się ocieplenia i ustabilizowania warunków pogodowych.
Dziś (6.08) niemal cała Polska była objęta ostrzeżeniami IMGW w związku z gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami. W internecie pojawiają się nagrania ukazujące skutki nawałnic przechodzących nad krajem.
Ludzie przecierali oczy ze zdumienia, a jednak nieprawdopodobna jak na sierpień pogoda okazała się być prawdziwa. Silne burze z gradem uderzyły w Reutlingen w południowych Niemczech. Na ulice miasta musieli wyjechać strażacy i pługi śnieżne.
Tegoroczne wakacje nad polskim morzem nie należą do najbardziej udanych. Fatalna pogoda spowodowała, że bałtyckie plaże świecą pustkami. Pomimo gorszej aury niektórzy turyści nie mogli się powstrzymać przed kultywowaniem corocznej, specyficznej tradycji. O co dokładnie chodzi?
Dziś (5.08) w wielu polskich miejscowościach można napotkać intensywne opady deszczu i gwałtowne burze. Miejscami występuje gradobicie. Sytuację pogarsza silny wiatr, a lokalnie zaobserwowano zalążki trąby powietrznej. IMGW ostrzega Polaków.
Ostatnie dni pod względem pogody nad polskim morzem nie należą do najlepszych. Powody do narzekania w szczególności mają osoby planujące wypoczynek nad Morzem Bałtyckim. O ile takowy planują, bo jak się okazuje, plaże nad Bałtykiem świecą pustkami. Co ciekawe, winna takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogoda.
Pol’and’Rock Festiwal dopiero się rozpoczął, a już doszło do wypadku. W czwartek doszło do niebezpiecznego zdarzenia, na miejscu pojawili się strażacy. Poszkodowane zostały trzy osoby.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w wielu regionach Polski dadzą nam się we znaki burze oraz intensywne opady deszczu. Alert został wydany dla 11 województw. Istnieje także ryzyko gwałtownych wzrostów poziomów wód.
Sobotnia aura mocno dała się we znaki wielu mieszkańcom Polski. W licznych regionach mierzyliśmy się nie tylko z ulewnymi opadami deszczu, ale też gwałtownymi burzami i gradem. Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne spowodowały także potężne szkody, a gdzieniegdzie stały się przyczyną prawdziwych tragedii. W związku z tym od wczoraj sieć zalewają dramatyczne relacje internautów, które wręcz jeżą włosy na głowie. Goniec.pl wie, czy to koniec złych, pogodowych wiadomości.
Powalone drzewa, spore uszkodzenia budynków, zerwane sieci energetyczne - to bilans piątkowego przejścia trąby powietrznej w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie). Niepokojące i niszczycielskie zjawisko atmosferyczne zarejestrowali liczni internauci. Niestety, to nie jedyne miejsce, gdzie tworzyły się leje kondensacyjne.
Lipcowa pogoda zainspirowała się kwietniem i postanowiła poprzeplatać trochę zimy, a trochę lata. Środa obfitowała w deszcze, a w górach spadł nawet śnieg. Noc będzie kolejnym zaskoczeniem. Będą miejsca, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.