IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Alerty I i II stopnia
Najnowsza prognoza pogody przynosi ze sobą wiadomości o zderzeniu pomiędzy Polską dwóch mas powietrza. Mocno to odczujemy, szczególnie w kwestii wiatru. Koniec tego tygodnia i początek następnego upłynie pod znakiem silnych porywów. Niektóre osiągną prędkość nawet 100 km/h.
Prognoza pogody na najbliższe dni nie dotyczy opadów śniegu a wyjątkowo silnego wiatru. IMGW wydała ostrzeżenia I i II stopnia dla większości kraju.
- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w piątek 14 stycznia w pierwszej połowie dnia - przekazał w ostrzeżeniu II stopnia dla powiatu mrągowskiego synoptyk IMGW-PIB: Wiesław Winnicki.
Prognoza pogody: wieje w całej Polsce, IMGW wydała ostrzeżenia
Silny wiatr towarzyszyć będzie w piątek mieszkańcom niemal całej Polski. To efekt dwóch mas powietrza, pomiędzy którymi znajduje się obecnie nasz region.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Znad Rosji i Skandynawii napiera niż. Z drugiej strony natomiast nadciąga wyż. Zachodnie i wschodnie masy powietrza zaowocowały wyjątkowo silnymi porywami wiatru.
- W północnych i wschodnich powiatach województwa wielkopolskiego wieje silny i porywisty zachodni wiatr osiągający dotychczas w porywach do 55 km/h. Do godzin okołopołudniowych wiatr będzie się wzmagał i może osiągać w porywach do 80 km/h. Po południu wiatr powinien zacząć słabnąć i zmieni kierunek na północno-zachodni - przeczytali w ostrzeżeniu I stopnia przed silnym wiatrem wydanym przez synoptyka IMGW-PIB Lecha Bucherta mieszkańcy powiatu konińskiego.
W piątek najmocniej wiać będzie nad morzem oraz w woj. warmińsko-mazurskim i na Podlasiu. Nieco słabiej, ale nadal mocno, zawieje w pasie od Szczecina, na południe od Gdańska i później przez centrum (Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Konin, Włocławek), Warszawę i Mazowsze.
Ostrzeżenia I stopnia wydane zostały również dla wschodniego krańca Polski przy granicy z Ukrainą. Od Brześcia przez Chełm, Zamość, Przemyśl aż do powiatu bieszczadzkiego. Alerty wydane przez IMGW obowiązują obecnie do wieczora w piątek, jednak prognoza pogody pokazuje, że wiatr nie opuści nas przez cały weekend. Mocno zawieje również w poniedziałek.
Źródło: imgw
To będzie trudny weekend, pogoda da się nam we znaki
Nie tylko wiatr może negatywnie wpływać na to, jak upłynie nam rozpoczynający się w piątek 14 stycznia weekend. Starcie się niżu i wyżu przyniesie ze sobą skoki ciśnienia.
Polska ponownie znajdzie się w środku "bitwy" ciśnienia w Europie. Wyż na zachodzie sprawi, że ciśnienie wzrośnie do nawet 1040 hPa. Natomiast niż nadciągający znad Rosji i Skandynawii niesie ze sobą wskazania o około 70 hPa niższe.
Dane IMGW potwierdzają, że to będzie trudny okres dla osób wrażliwych na wahania ciśnienia. - Dynamiczna pogoda z porywistym wiatrem nadal będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka - przekazało w piątek rano IMGW.
Dynamiczna pogoda z porywistym wiatrem nadal będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 14, 2022
⚠Na północy kraju początkowo, a w Polsce środkowej w ciągu dnia, warunki biometeorologiczne przejściowo pogorszą się do bardzo niekorzystnych.
Szczegóły na👇https://t.co/zKHdnnxrU5 pic.twitter.com/KpmqLEEHwx
- Na północy kraju początkowo, a w Polsce środkowej w ciągu dnia, warunki biometeorologiczne przejściowo pogorszą się do bardzo niekorzystnych - dodali eksperci.
Dodatkowo synoptycy wskazują, że po tym, jak silny wiatr przestanie obejmować swoimi wpływami Polskę, do kraju ponownie wedrze się chłodniejsze powietrze. W nadchodzącym tygodniu przygotować trzeba się na spadek temperatury.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Ochłodzenie relacji Nowogrodzkiej z Pałacem Prezydenckim. Poseł ujawnia
Dobra passa Maryli Rodowicz trwa. Gwiazda poinformowała o kolejnym projekcie
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: imgw