Goniec.pl

imgw

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla niemal całego kraju. Powodem oblodzenia dróg i zamiecie śnieżne

24 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Praktycznie cała Polska objęta alertami I stopnia. Prognoza pogody na Wigilię oraz I i II dzień świąt Bożego Narodzenia obfituje w marznące opady. Uważać muszą przede wszystkim kierowcy, ale w niektórych regionach kraju pojawią się zamiecie i zawieje śnieżne.

Już od czwartku meteorolodzy IMGW ostrzegają przed śniegiem, śniegiem z deszczem oraz minusową temperaturą, która sprawia, że na drogach i chodnikach robi się ślisko . Wigilia i Boże Narodzenie nie będą inne.

Poza kilkoma powiatami cała Polska objęta jest ostrzeżeniami I stopnia. Żółta mapa to znak, że eksperci IMGW przewidują wystąpienie niebezpiecznych zdarzeń. W noc z 24 na 25 grudnia drogi zamienią się w pułapkę.

Prognoza pogody na Boże Narodznie: alerty I stopnia w całej Polsce

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie - przekazał synoptyk IMGW-PIB: Piotr Szewczak.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Od Szczecina, Koszalina, Grudziądza, Włocławka, Poznania, Zielonej Góry, przez Kalisz, Wrocław, Katowice, Kraków aż do Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Ostrołęki IMGW ostrzega przed oblodzeniami.

- Temperatura minimalna od -8°C do -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -10°C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się do poniedziałku - przekazuje synoptyk IMGW-PIB: Dorota Pacocha, wyjaśniając powody wydania ostrzeżeń I stopnia.

Nie tylko na drogach zrobi się groźnie. Część Polek i Polaków zauważy za swoimi oknami silne opady śniegu. W połączeniu z wiatrem prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia wprost mówi o zamieciach i zawiejach śnieżnych.

W święta będzie padał śnieg

Wcześniejsze doniesienia o przewidywaniach synoptyków względem Bożego Narodzenia się potwierdziły . Śnieg daje się jednak we znaki.

W najbliższych godzinach mieszkańcy m.in. powiatów: elbląskiego, lidzbarskiego, działdowskiego, mrągowskiego oraz białostockiego, łomżyńskiego, czy suwalskiego mogą spodziewać się zamieci śnieżnych.

- Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, z północnego-zachodu i zachodu - poinformował synoptyk IMGW-PIB: Wiesław Winnicki.

Prognoza pogody na święta: ostrzeżenia I stopnia niemal w całym kraju
Prognoza pogody na święta: ostrzeżenia I stopnia niemal w całym kraju

Źródło: imgw

Ostrzeżenia o zamieciach śnieżnych obowiązują do godziny 9:00 w Boże Narodzenie. Prognoza pogody wskazuje jednak, że alerty zostaną przedłużone aż do końca świątecznego weekendu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]. pl

Źródło: imgw, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]