Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Tak rozpoznasz fałszywego mObywatela. Jeden szczegół od razu zdradzi oszusta
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.02.2025 18:18

Tak rozpoznasz fałszywego mObywatela. Jeden szczegół od razu zdradzi oszusta

mobywatel
fot. Goniec

Problem z fałszywymi dowodami osobistymi w aplikacji mObywatel w ostatnich dniach zyskał spory rozgłos. Interwencję w tej sprawie zamierza podjąć Ministerstwo Cyfryzacji, które zauważa, że problem jest realny i występuje coraz częściej. Planowana jest szeroko zakrojona kampania informacyjna dotycząca prawidłowej weryfikacji danych w aplikacji mObywatel. Resort przypomina, jak w prosty sposób można sprawdzić, czy dowód osobisty jest fałszywy. 

Plaga oszust na aplikację mObywatel, rząd reaguje

W ostatnich dniach coraz częściej dochodzi do przypadków fałszowania dowodów osobistych w  aplikacji mObywatel. Najczęściej tego karygodnego procederu dopuszczają się nieletni, by móc w spokoju kupić w sklepie alkohol lub papierosy. W sieci pojawiły się fałszywe dowody osobiste, które można kupić za stosunkowo niewielkie kwoty. 

Bez tytułu.png
Aplikacja mObywatel jest niezwykle popularna (fot. Goniec)

W piątek Policja informowała o sytuacji, do jakiej doszło na Pomorzu, gdzie jedna z nastolatek wprowadziła w błąd ekspedientkę sklepową, okazując w telefonie fałszywy dokument tożsamości w aplikacji mObywatel. Dane wskazywały, że dziewczyna ma 20 lat, choć w rzeczywistości skończyła dopiero 16. Nastolatka w sklepie zakupiła alkohol dla siebie i swoich znajomych. Przyznała się policji, że oszukała ekspedientkę przy weryfikacji wieku właśnie za pomocą fałszywej grafiki, przerobionej na wzór dokumentu w aplikacji mObywatel.

Resort cyfryzacji podkreśla, że zauważa problem i zamierza podjąć odpowiednie kroki w tej sprawie. Wyjaśnia również, jak w prosty sposób zweryfikować, czy dane konkretnej osoby są prawdziwe, czy też mamy do czynienia z oszustwem.

Właśnie ujawnili, co wydarzyło się w domu Zbigniewa Ziobro. Nikt miał się nigdy nie dowiedzieć ZUS podał konkretną datę. Od tego dnia emeryci dostaną dodatek na swoje konta

"Nie wystarczy porównać zdjęcie z telefonu z twarzą właściciela"

Policja również podkreśla, że takich przypadków jak ten odnotowany na Pomorzu jest znacznie więcej. Najczęściej oszustwo służy do zakupu np. alkoholu, napojów energetycznych, czy papierosów. Sprzedawca w sklepie musi wiedzieć, jak w prawidłowy sposób sprawdzić, czy przedstawione przez klienta dane są autentyczne, a dokument prawdziwy. 

Prowadzimy szeroką kampanię informacyjną, która mówi, w jaki sposób należy weryfikować mobilny dowód osobisty. Nie wystarczy spojrzeć na ten profil i porównać zdjęcie z telefonu z twarzą właściciela tego dowodu, analizując też datę urodzenia - tłumaczy wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Polityk wyjaśnia, jak prawidłowo weryfikować wiek w aplikacji mObywatel. O tym muszą pamiętać sprzedawcy, oraz inne osoby, od których wymagana jest taka praktyka w różnych sytuacjach. 

Jak odróżnić oryginał od podróbki? Resort cyfryzacji wyjaśnia

Jak odróżnić oryginał od podróbki? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalne zalecenia, w których informuje o trzech metodach – wizualnej, funkcjonalnej, oraz za pomocą specjalnego kodu QR. Eksperci podkreślają, że to właśnie ta ostatnia jest najskuteczniejsza.

Aby zweryfikować wiek danej osoby i sprawdzić, czy podawane przez nią dane są rzeczywiście zgodne z prawdą, trzeba to zrobić za pomocą specjalnego QR kodu, który wygenerować może każdy użytkownik mObywatela. Wystarczy, że sprzedawca w aplikacji wygeneruje taki kod, a klient zeskanuje go na swoim telefonie. Po krótkiej chwili wiadomo już, czy osoba posługuje się autentycznym dokumentem i podawane przez nią dane są zgodne z rzeczywistością.

ZOBACZ: Ważne zmiany dla emerytów od 1 marca. ZUS może zabrać nawet 900 złotych

W ten sposób na telefon przekazywane są wiarygodne dane. Te fałszywe aplikacje tego nie potrafią. Tego uczymy wszystkich, którzy są odpowiedzialni za sprawdzanie elektronicznych dowodów - mówi wiceminister cyfryzacji.

Prawdziwość dowodu w aplikacji mObywatel można sprawdzić również wizualnie. W tym celu należy zwrócić uwagę na godło Polski, które - w prawdziwej aplikacji - powinno mienić się tęczowym hologramem. W przypadku fałszywki godło jest zupełnie szare. Porównanie obu dowodów w swoim filmie zaprezentował Kanał o technologii:

213.png
Po lewej aplikacja prawdziwa, po prawej mamy do czynienia z fałszywką. (fot. YouTube/Kanał o technologii)

Resort Cyfryzacji na swoich stronach internetowych już wcześniej publikował szczegółowy materiał instruktażowy dotyczący prawidłowej weryfikacji aplikacji mObywatel. Teraz jednak, wskutek wzmożonych doniesień o problemie z fałszywymi dokumentami, planowana jest kampania informacyjna.

Coraz więcej mówi się o problemie fałszywych aplikacji, więc nasza reakcja też będzie szersza, wychodząca poza internet. Myślę, że wyjdziemy z tą kampanią szerzej. Dlatego, że ten problem zaczyna przybierać na sile - mówił Gramatyka.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że "jeżeli ktoś ściąga jakąś aplikację, albo ściąga jakąś grafikę, albo wygeneruje sobie zdjęcie i będzie się nim posługiwał, to znaczy, że mamy tu do czynienia z przestępstwem". Wicepremier zaznaczył, że szczegółowa i rzetelna weryfikacja będzie niezwykle ważna również w związku ze zbliżającymi się wyborami.

Będziemy rekomendowali między innymi Państwowej Komisji Wyborczej, aby wprowadziła takie rozwiązania, które będą pozwalały na to, by można było za pomocą takiego kodu QR sprawdzać dowody - mówi Gawkowski.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina krótki film instruktażowy o tym, jak poprawnie weryfikować dokumenty w aplikacji mObywatel: