Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tadeusz Rydzyk zdradził, ile wydaje miesięcznie. Zwrócił się o pomoc do wiernych
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.10.2023 22:50

Tadeusz Rydzyk zdradził, ile wydaje miesięcznie. Zwrócił się o pomoc do wiernych

Tadeusz Rydzyk
Pawel Wodzynski/East News

Ojciec Rydzyk podzielił się z wiernymi bardzo szczerą informacją, ile miesięcznie musi wydać na utrzymanie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jak się okazuje, redemptorysta może mieć niemały ból głowy, bo rachunki są naprawdę wysokie. Rydzyk zwrócił się nawet o pomoc do swoich braci i sióstr w wierze.

Ojciec Rydzyk prężnie działa w mediach

Ojciec Rydzyk w świecie kościoła katolickiego to jeden z najbardziej popularnych, rozpoznawalnych, ale i kontrowersyjnych duchownych. Redemptorysta jest założycielem Radia Maryja, Telewizji Trwam, a także Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w swoim rodzinnym Toruniu.

Ojciec Rydzyk przez wiele lat jest również kojarzony z partią Jarosława Kaczyńskiego. Nie da się ukryć, że redemptorysta wielokrotnie wspierał PiS. Partia rządząca nie pozostawała bierna. Według wyliczeń "Wirtualnej Polski" w ciągu ośmiu lat rządów PiS o. Tadeusz Rydzyk miał otrzymać co najmniej 380 milionów złotych. Wszystko z budżetu spółek państwowych.

Interpol ściga Grzegorza Borysa. Za 44-latkiem wydano "czerwoną notę", co to oznacza?

Ojciec Rydzyk zdradził ile wydaje miesięcznie, zwrócił się do wiernych

W ostatnim czasie ojciec Rydzyk zwrócił się do wiernych i zdradził, że prowadzenie Radia Maryja oraz TV Trwam, wcale nie jest takie proste. Wymaga to dużych nakładów finansowych. Zdradził ogromną kwotę, która jest mu niezbędna co miesiąc.

- Każdego miesiąca myślicie państwo o budżecie dla własnej rodziny, pomyślcie też o Radiu Maryja i TV Trwam. Dla orientacji, ile to kosztuje. Nie przerażajcie się, to dużo, ale czy dużo dla milionów? Katolicy to olbrzym, często śpiący olbrzym. Trzeba wszystkich obudzić, do odpowiedzialności i ewangelizacji świata. [...] Potrzebujemy prawie 5 mln zł miesięcznie. To jest dużo, ale czy dużo dla milionów słuchaczy? Trzeba tylko poczuć: "ja też, ja też powinienem pomóc". Może bez tej pomocy te media przestana istnieć, bo staną się niewypłacalne - mówił Rydzyk na antenie TV Trwam.

Ojciec Rydzyk ujawnia, ile wydaje miesięcznie na Radio Maryja

Biorąc pod uwagę wyliczenia Rydzyka, można wywnioskować, że prawdopodobnie same opłaty związane z nadawaniem (multiplex, koncesje itp.) to koszt ok. 2,8 mln zł miesięcznie.

Ze słów ojca Rydzyka wynika, że pokłada w wiernych i słuchaczach Radia Maryja oraz ich ewentualnej pomocy wielkie nadzieje. Czy redemptorysta ma się czego obawiać przy zmianie władzy, która najprawdopodobniej nastąpi już niebawem?