Goniec.pl
Tadeusz Rydzyk zaapelował do wiernych

youtube.com Radio Maryja

Tadeusz Rydzyk zaapelował do wiernych o wsparcie finansowe

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Słynny toruński duchowny pochwalił się dziennikarzom niezależnością od polityków i sponsorów, jaką ma utrzymywać założone przez niego Radio Maryja. JednocześnieTadeusz Rydzyk zaapelował o wsparcie finansowe swojej uczelni - Wyższej Szkoły Ku

Tadeusz Rydzyk w niedawnej rozmowie z redakcją „Naszego Dziennika” podkreślał, że jego media są niezależne od sponsorów oraz wsparcia polityków. To ciekawe stwierdzenie w kontekście licznych dofinansowań, jakie otrzymał od państwa duchowny w ostatnich latach.

Tadeusz Rydzyk chwali się niezależnością od sponsorów i polityków

O. Tadeusz Rydzyk założył swoją katolicką rozgłośnię radiową w 1991 roku. Medium zyskało popularność szczególnie wśród starszych wiernych Kościoła Katolickiego, którzy przez lata, na prośbę toruńskiego redemptorysty, wspierali finansowo rozwój stacji.

Niedawno duchowny podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że pomimo upływu lat jego rozgłośnia miała zachować niezależność finansową. Tadeusz Rydzyk chwalił się, że Radio Maryja nie jest zależne od wpłat sponsorów czy polityków.

– Jak zakładaliśmy radio, powiedzieliśmy sobie, że nie będzie ono utrzymywało się z reklam. Wielcy tego świata nie mogą wpływać na to, co mówimy. To jest wolny głos – wskazywał duchowny.

Rydzyk zapewnił, że jego mediów wciąż realizuje misje, a wszystko dzięki wsparciu słuchaczy. To ciekawa postawa, bowiem już od dawna mówi się o ogromnych dopłatach, które z państwowej kasy na przestrzeni ostatnich lat otrzymywały instytucje związane z osobą toruńskiego duchownego.

Redakcja serwisu OKO.press podała początku kwietnia 2021 roku, że od 2015 roku Tadeusz Rydzyk otrzymał blisko 325 mln zł. z państwowej kasy na różne projekty. Były to dofinansowania np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki, a także Ministerstwa Kultury oraz resortu sprawiedliwości. 

Warto wspomnieć, że w 2015 roku do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a wielu polityków tej partii, w tym także najwyższych przedstawicieli władz państwowych, regularnie uczestnicy w uroczystościach organizowanych m.in. przez Radio Maryja.

Założyciel Radia Maryja utrzymuje jednak, że kondycja finansowa instytucji związanych z jego osobą jest daleka od dobrej i wciąż apeluje do wiernych o wsparcie. Na łamach „Naszego Dziennika” poprosił o wpłaty na rzecz prowadzonej przez siebie uczelni wyższej w Toruniu.

– Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na naszą uczelnię, przeznaczać odpis podatkowy na dobry cel... Może czytelnicy „Naszego Dziennika” pomogliby znaleźć takich ludzi, powiedzieliby im o naszej uczelni? – zastanawiał się Tadeusz Rydzyk.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Minister zdrowia potwierdził prace nad luzowaniem obostrzeń

  • Wypadek w Brodnicy. Nie żyje 34-latka, dzieci przewiezione do szpitala

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >