Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Szykują się nowe przepisy. Wprowadzą nowy zakaz w sklepach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.02.2024 17:39

Szykują się nowe przepisy. Wprowadzą nowy zakaz w sklepach

ludzie, kolejka, sklep, zakupy
(zdj. ilustracyjne) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Już niedługo w sklepach w całym kraju pojawi się zupełnie nowy zakaz. Będzie on dotyczył sprzedaży konkretnego produktu i nic nie wskazuje na to, by ustawodawcy zdecydowali się jedynie na ograniczenia wiekowe. Nawet dorośli nie będą mogli kupić produktu, który znalazł się w centrum zainteresowania całego kraju, w tym Ministerstwa Zdrowia.

Nowy zakaz w Polsce jeszcze przed wakacjami?

W Polsce już niedługo zostanie najprawdopodobniej wprowadzony zupełnie nowy zakaz sprzedaży. Wszystko wskazuje, że zacznie on obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem się wakacji 2024. Ministerstwo Zdrowia potraktowało sprawę poważnie, prace już trwają.

O jaki produkt dokładnie chodzi? O niechlubne papierosy jednorazowe, które są wyjątkowo popularne wśród dzieci i młodzieży. W ostatnich latach ich sprzedaż osiągała wysokie pułapy, jednak produkt trafiał do złej grupy. Smakowe i wyglądające niczym zakreślacze papierosy jednorazowe to wydatek zaledwie około 30 złotych. Pozwala to na od 700 do 800 zaciągnięć dymem nikotynowym. Co wiadomo o planach Ministerstwa Zdrowia?

Polacy bojkotują olej. Producent wydał oświadczenie

Papierosy jednorazowe biją rekordy popularności wśród dzieci i młodzieży

Papierosy jednorazowe biję wśród dzieci i młodzieży rekord popularności, gdyż są słodkie, a wachlarz smaków wybitnie szeroki. - Mamy do czynienia z nowym trendem, bardzo niebezpiecznym, zagrażającym bardzo zdrowiu i życiu, szczególnie dzieci i młodzieży - stwierdziła wprost Małgorzata Niemczyk przewodnicząca Parlamentarnemu Zespołowi Do Spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom.

ZOBACZ: Specjalny konkurs Biedronki. Można wygrać 100 tys. zł

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zareagować i wraz ze specjalnym zespołem oraz Ministerstwem Finansów rozpoczęło prace nad całkowitym zakazaniem sprzedaży papierosów jednorazowych w Polsce. Nie będzie miał znaczenia wiek konsumenta. Produkt po prostu ma zostać zakazy i nikt nie będzie mógł go nabyć. Okazuje się, że nie jest to wyjątek.

Ministerstwo działa nad zakazaniem sprzedaży papierosów jednorazowych

- W Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów - przekazała Izabela Leszczyna, ministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska.

ZOBACZ: Skarbówka wysyła listy do Polaków. Prawnicy są pełni obaw

Zgodnie z wiadomościami przekazanymi przez Wojciecha Koniecznego, wiceministra zdrowia, MZ ma w planach wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów jednorazowych jeszcze zanim rozpoczną się wakacje 2024. Nie ma znaczenia fakt, iż w Polsce wyroby tytoniowe kupić mogą osoby mające 18 i więcej lat. Resort zdrowia idąc przykładem Chin i Nowej Zelandii wprowadzi przepisy, które całkowicie zabronią tego, by w sklepach na terenie kraju sprzedawano jednorazowe papierosy.

Źródło: biznes.interia.pl