Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Strzały na granicy Serbii i Kosowa. Zawyły syreny alarmowe
Irmina Jach
Irmina Jach 31.07.2022 22:52

Strzały na granicy Serbii i Kosowa. Zawyły syreny alarmowe

Jacek Osuch może mówić o dużym szczęściu.
pl.wikipedia.org

W niedzielę 31 lipca w godzinach wieczornych kosowska policja poinformowała o zamknięciu dwóch przejść granicznych w północnej części kraju, zamieszkiwanej przez Serbów. Miejscowe media donoszą o strzałach z karabinów oraz syrenach alarmowych dla cywilów, które były słyszane w tej okolicy.

Niepokojące zdarzenia, które miały miejsce na granicy Serbii i Kosowa, są związane z nowym prawem, które wejdzie w życie w poniedziałek 1 sierpnia. Na jego pomocy Serbowie, którzy będą wjeżdżać na teren Kosowa, otrzymają dziewięćdziesięciodniowe pozwolenie na pobyt. Decyzji władz sprzeciwia się mniejszość serbska zamieszkująca północną część kraju.

Strzały na granicy Serbii i Kosowa. Co się dzieje?

Mieszkańcy wspomnianych terenów zablokowali główne drogi we wsiach Jarinje i Bernjak, co uniemożliwiło przejazd w stronę Kosowa. Lokalne media donoszą o wystrzałach z karabinu, które miały być słyszalne na granicy serbsko-kosowskiej oraz syrenach dla cywilów.

W niedzielę media obiegła informacja, jakoby serbskie wojsko wkroczyło na teren Kosowa - miała to być odpowiedź na niepokoje na granicy. Ministerstwo Obrony tego kraju stanowczo zaprzeczyło tym doniesieniom, nazywając je "fake newsem rozpowszechnianym przez Prisztinę". Nie zabrakło jednak radykalnej odpowiedzi na nowe prawo.

Prezydent Serbii Aleksander Vucic oznajmił, że "Serbowie zwyciężą" i że nie ma jego zgody na "prześladowanie" Serbów w Kosowie. Przypomnijmy, że warunkiem zakończenia negocjacji pomiędzy krajami jest uznanie przez władze w Belgradzie niezależności byłej prowincji. To także wymóg prowadzenia dalszej akcesji Serbii do Unii Europejskiej.

Serbia - mimo że Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku, co zostało uznane przez większość państw zachodnich - wciąż utrzymuje, że kraj jest formalnie wyłącznie prowincją.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Serbia Kosowo