Goniec.pl
Druzgocące informacje dla emerytów i rencistów. Waloryzacja świadczeń nie poprawi ich sytuacji

Iberion

Fatalne informacje dla emerytów i rencistów. Waloryzacja świadczeń nie poprawi ich sytuacji

29 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy milionów Polaków pobierających renty i emerytury. Co prawda, w przyszłym roku świadczenia zostaną zwaloryzowane, a na konta uprawnionych do ich pobierania spłynie więcej gotówki, jednak proponowane podwyżki nie zdołają pokryć zawrotnego poziomu inflacji. W takim przypadku jasne staje się, że po raz kolejny końcowe saldo w wielu domach utrzyma się na minusie.

W piątek 29 lipca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w kraju. W lipcu wskaźnik zatrzymał się na poziomie 15,5%, co i tak jest zawrotną wartością, tymczasem eksperci ostrzegają, że nie musi to być szczyt naszych możliwości.

Wakacje kredytowe pomogą Polakom? To mit - i tak wszyscy za nie zapłacimy

Wakacje kredytowe pomogą Polakom? To mit - i tak wszyscy za nie zapłacimy

CZYTAJ DALEJ

W obliczu rosnących kosztów życia nikomu nie trzeba tłumaczyć, że tym, czego najbardziej potrzebują obecnie Polacy, by móc godnie żyć, jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Już teraz z każdych zakupów wychodzimy z tzw. paragonem grozy w ręku, a coraz większe cyfry widnieją także na rachunkach za gaz, energię elektryczną, śmieci i wodę.

Rząd nie chce walczyć z inflacją

Ogromna inflacja to wielki problem dla przeciętnych Kowalskich, ale też dla rządzących. Obóz władzy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że drożyzna powoduje dużą frustrację elektoratu i potęguje niechęć do nieudolnej ekipy zarządzającej państwem.

PiS i koalicjanci postanowili więc obrać taktykę obliczoną nie na realne działania antyinflacyjne, ale populistyczne hasła i dosypywanie pieniędzy na rynek. Problem w tym, że dawanie kolejnej gotówki jest bez sensu, gdy każdy dodatkowy pieniądz zjada rekordowa inflacja, z którą należałoby się uporać w pierwszej kolejności.

Skoro jednak rządzący nie odnajdują recepty na zatrzymanie negatywnego trendu, pozostaje im podwyższanie obiecanych Polakom świadczeń. I tu właśnie jawi się duży problem, bo mimo iż kwoty rosną, to w wyścigu z rosnącymi cenami towarów i usług pozostają daleko w tyle.

Fatalne wieści dla emerytów i rencistów

Jedną z najbardziej odczuwających drożyznę grup społecznych są emeryci i renciści. Ich skromne świadczenia ledwo pozwalają na przeżycie do kolejnej wypłaty, a jedyną nadzieją trzymająca przy życiu była właśnie spodziewana w 2023 roku waloryzacja.

Nie najlepszy humor świadczeniobiorców postanowiła jednak "doprawić" nieco minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która była gościem Telewizji Republika. Pytana o wzrost rent i emerytur nie owijała w bawełnę i w końcu wyłożyła na stół wszystkie karty.

Od marca jest waloryzacja rent i emerytur, ale zapewne ona będzie się na takim poziomie ok. 10 proc., a nawet może wyższym - powiedziała, zaznaczając, że ostateczna decyzja zapadnie w połowie lutego przyszłego roku.

Trzeba przyznać, że takiej podwyżki dawno nie było, a wspomniane 10 proc. może robić wrażenie, ale jedynie do czasu. Gdy wrócimy na początek artykułu i przypomnimy sobie o wynoszącej 15,5 proc. inflacji, mina może nam nieco zrzednąć.

14 emerytura

Emeryci dostali przeliczone przez Polski Ład świadczenia. Nie wszyscy dostali większe pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Zakładając, że waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku osiągnie poziom 10 proc., osoby posiadające świadczenie w minimalnej wysokości 1388,44 zł brutto będą mogły liczyć na podwyżkę 133,84 zł. Seniorzy ze średnim świadczeniem w wysokości ok. 2500 zł brutto otrzymają 250 zł podwyżki, tym samym świadczenie wzrośnie do 2750 zł brutto.

13. i 14. emerytura będą wypłacone

Pewnym wsparciem może być poniekąd rządowy bonus, czyli 13. i 14. emerytury, choć i one nie zmienią drastycznie ponurej rzeczywistości. Pomimo plotek o konieczności ograniczenia rozdawnictwa i ograniczeniu programów socjalnych, Maląg, podobnie jak ostatnio rzecznik rządu, zapewniła, że wypłaty "trzynastek" i "czternastek" nie są zagrożone.

Przypomnijmy także, że 14. emerytura już za mniej niż miesiąc pojawi się u pierwszych emerytów. Pierwsze wypłaty ruszą 25 sierpnia, a rząd coraz głośniej mówi o tym, że chce, by świadczenie wpisano na stałe w roczny kalendarz.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polska Policja

Wiadomości

Małżeństwo seniorów pojechało na poranną mszę. Nie żyją

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Warszawa: Dachowało auto. Służby nie znalazły kierowcy, bo poszedł do pracy

Czytaj więcej >
Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >
Pixabay.com Henryk Niestrój

Wiadomości

Poszła spać z bolącym ramieniem. Mąż znalazł ją martwą w łóżku, miała zaledwie 41 lat

Czytaj więcej >
Raport Gońca ze Świata. Joe Biden i Xi Jinping

Wiadomości

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

Czytaj więcej >