Goniec.pl
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Iberion materiały własne

Spłacasz pożyczkę albo kredyt? Właśnie zapadła decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rada Polityki Pieniężnej zakończyła majowe posiedzenie i ogłosiła ostateczne decyzje. Banki nie będą miały korzystniejszych ofert kredytów czy lokat dla klientów, bowiem zapowiedziano brak zmian w stopach procentowych.

Najnowsze ustalenia Rady Polityki Pieniężnej nie zaskoczyły ekonomistów. Stopy procentowe pozostaną bez zmian, a to oznacza, że oprocentowanie depozytów oraz lokat, a także kredytów i pożyczek nie powinno w najbliższym czasie ulec zmianie.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła najnowsze decyzje

W zeszłym roku majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło obcięcie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. W tym roku przedstawiciele Rady postanowili jednak utrzymać obecną sytuację i zostawić stawki oprocentowania banku centralnego bez zmian.

Decyzja ta dotyczy banków, jednak ma też bezpośrednie przełożenie na ofertę placówek, kierowaną do klientów. Zapowiedziany brak zmian oznacza, że bez zmian najpewniej zostanie również oprocentowanie bankowych depozytów, lokat, pożyczek czy kredytów.

Osoby chcące pomnażać swoje oszczędności będą zmuszone poszukać rentowniejszych ofert poza bankami, ponieważ obecnie oprocentowanie standardowych lokat na kilka miesięcy wynosi zazwyczaj zaledwie około 0,01 proc.

Z kolei wcześniejsza zmiana stop oprocentowania i podtrzymanie tej decyzji w tym roku to nie taka zła wiadomość dla kredytobiorców. Obecnie bowiem średnie oprocentowanie w kredytach konsumpcyjnych jest niższe, niż przed pandemią. Wówczas plasowało się w okolicach 8 proc., a teraz wynosi nieco ponad 6 proc.

Podobnie jest w przypadku kredytów mieszkaniowych, których stawki spadły poniżej 3 proc. Eksperci nie ukrywają jednak, że w związku z obserwowanym w kraju wzrostem cen, może wkrótce dojść do podwyższenia stawek oprocentowania banku centralnego.

Rosnąca inflacja niepokoi NBP, którego celem jest dbanie stabilny poziom cen. W kwietniu krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 4,3 proc. w skali roku, co wykracza poza stabilny poziom procesu wzrostu przeciętnych cen, za który przyjmuje się inflację na poziomie od 1,5 do 3,5 proc.

Spekulacje na temat podwyższenia stóp procentowych są jednak niezgodne ze stanowiskiem prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, według którego za wzrost cen w większości odpowiadają obecnie czynniki niezależne od polityki pieniężnej.

Główna stawka oprocentowania wynosi 0,1 proc., a oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc. Stopa lombardowa wynosi 0,5 proc. 

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >