Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Spłacasz pożyczkę albo kredyt? Właśnie zapadła decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Monika Majko
Monika Majko 04.06.2021 04:25

Spłacasz pożyczkę albo kredyt? Właśnie zapadła decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Najnowsze ustalenia Rady Polityki Pieniężnej nie zaskoczyły ekonomistów. Stopy procentowe pozostaną bez zmian, a to oznacza, że oprocentowanie depozytów oraz lokat, a także kredytów i pożyczek nie powinno w najbliższym czasie ulec zmianie.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła najnowsze decyzje

W zeszłym roku majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło obcięcie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. W tym roku przedstawiciele Rady postanowili jednak utrzymać obecną sytuację i zostawić stawki oprocentowania banku centralnego bez zmian.

Decyzja ta dotyczy banków, jednak ma też bezpośrednie przełożenie na ofertę placówek, kierowaną do klientów. Zapowiedziany brak zmian oznacza, że bez zmian najpewniej zostanie również oprocentowanie bankowych depozytów, lokat, pożyczek czy kredytów.

Osoby chcące pomnażać swoje oszczędności będą zmuszone poszukać rentowniejszych ofert poza bankami, ponieważ obecnie oprocentowanie standardowych lokat na kilka miesięcy wynosi zazwyczaj zaledwie około 0,01 proc.

Z kolei wcześniejsza zmiana stop oprocentowania i podtrzymanie tej decyzji w tym roku to nie taka zła wiadomość dla kredytobiorców. Obecnie bowiem średnie oprocentowanie w kredytach konsumpcyjnych jest niższe, niż przed pandemią. Wówczas plasowało się w okolicach 8 proc., a teraz wynosi nieco ponad 6 proc.

Podobnie jest w przypadku kredytów mieszkaniowych, których stawki spadły poniżej 3 proc. Eksperci nie ukrywają jednak, że w związku z obserwowanym w kraju wzrostem cen, może wkrótce dojść do podwyższenia stawek oprocentowania banku centralnego.

Rosnąca inflacja niepokoi NBP, którego celem jest dbanie stabilny poziom cen. W kwietniu krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 4,3 proc. w skali roku, co wykracza poza stabilny poziom procesu wzrostu przeciętnych cen, za który przyjmuje się inflację na poziomie od 1,5 do 3,5 proc.

Spekulacje na temat podwyższenia stóp procentowych są jednak niezgodne ze stanowiskiem prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, według którego za wzrost cen w większości odpowiadają obecnie czynniki niezależne od polityki pieniężnej.

Główna stawka oprocentowania wynosi 0,1 proc., a oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc. Stopa lombardowa wynosi 0,5 proc. 

Tagi: