Śpisz w takiej pozycji? Złe samopoczucie to tylko początek problemów
Odpowiednia długość i jakość snu wskazywane są na główne czynniki, które przekładają się na nasze dobre samopoczucie w ciągu dnia. Nie wszyscy zdają sobie w pełni sprawę, że na nasze późniejsze wyspanie znaczący wpływ ma pozycja, w której zasypiamy. Niestety, badania mówią nawet o negatywnych skutkach dla zdrowia. W jakiej pozycji najlepiej spać?
Jaka jest najlepsza pozycja do spania?
Zdrowy sen to niezwykle ważny element dobrego samopoczucia, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Nie dziwi więc, że eksperci podkreślają znaczenie odpowiedniego ułożenia ciała w czasie snu, który ma przełożyć się na lepszą jakość naszego snu. Może to mieć istotny wpływ na regenerację organizmu i komfort po przebudzeniu.
ZOBACZ: Nie rosół, nie pomidorowa. Babcie gotowały tę zapomnianą zupę na potęgę
Emeryci lada dzień stracą ważny przywilej. Konsekwencje będą dotkliweŚpisz w tej pozycji? Dlatego rano możesz się źle czuć
Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję do spania, a szacuje się, że najwięcej osób śpi na boku lub na plecach. W ciągu lat narosło wiele mitów na temat korzystnych i mniej korzystnych ułożeń ciała w czasie snu. Najnowsze ustalenia ekspertów nie pozostawiają jednak żadnych złudzeń – zła pozycja do snu może nie tylko przełożyć się na nasze gorsze samopoczucie, ale i zdrowie.
ZOBACZ: Przez 60 lat gotowała dla księży. Jej wyznanie budzi ogromne zdumienie
Najgorsza pozycja do spania. Eksperci wręcz alarmują
Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto zapewnić sobie wystarczającą liczbę godzin na regenerację, a także zwrócić uwagę na odpowiednią poduszkę i materac.
Istotny wpływ na nasze zdrowie ma nie tylko na długość snu, ale pozycja, w której zasypiamy. Wszystko przez to, że ułożenie ciała może mieć istotny wpływ na regenerację organizmu i komfort po przebudzeniu.
Jaka jest najgorsza pozycja do spania? Eksperci wskazują, że najmniej korzystne jest dla nas spanie na brzuchu, które preferuje zaledwie 7 proc. osób. Do konsekwencji nie zalicza się wyłącznie niewyspanie. Chiropraktyk dr Sarah Jane, założycielka Spinal Energetics, wskazuje, że spanie na brzuchu może prowadzić do napięć w odcinku szyjnym kręgosłupa, powodujących bóle głowy, karku oraz skutkujących bezsennością.
Leżenie na brzuchu zmienia naturalne ułożenie kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym, ponieważ musimy odwrócić głowę na bok. To napięcie może prowadzić do "uczucia zmęczonego, ale pobudzonego" umysłu i trudności w wyciszeniu się przed snem – wyjaśnia dr Jane.
Spanie w tej pozycji może ponadto ograniczać swobodę ruchu przepony, co utrudnia głębokie oddychanie i może nasilać ból dolnej części pleców. Do tego dochodzi zagrożenie problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Możliwe jest także pojawienie się przedwczesnych zmarszczek ze względu na stały kontakt twarzy z poduszką.
Co z pozostałymi pozycjami? Sprawa nie jest tak oczywista. Od lat panuje wśród nas przekonanie, że najzdrowiej jest spać na plecach. jak wskazuje dr Jane, jest to neutralna pozycja, jednak niepozbawiona wad. Może ona prowadzić do spłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, co może powodować dyskomfort.
Choć leżymy w neutralnej pozycji, możemy ograniczać naturalną lordozę lędźwiową, co może skutkować bólem pleców, problemami trawiennymi oraz uczuciem niepewności w życiu codziennym – wyjaśnia ekspertka.
Spanie w ten sposób preferuje 37 proc. osób. Ponadto, jak wykazały ostatnie badania, spanie na plecach może zwiększać ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Spanie w ten sposób odradza się wszystkim osobom, które borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym, ale także kobietom w ciąży.
Z negatywnymi skutkami dla kręgosłupa możemy sobie poradzić, umieszczając poduszki pod kolanami. Pomoże to przywrócić jego naturalną krzywiznę.
Jako najkorzystniejszą pozycję do spania eksperci wskazują spanie na boku, szczególnie na lewym. Ta pozycja ma minimalizować ryzyko ucisku na kręgosłup, wspiera pracę serca i układu trawiennego. Warto jednak zwrócić uwagę na ułożenie naszych nóg, ponieważ jak wskazuje dr Jane, ich zbyt mocne zgięcie w kierunku pozycji embrionalnej może prowadzić do napięć w obrębie miednicy i kości ogonowej.
Aby zapobiec dyskomfortowi, zalecam umieszczenie poduszki między kolanami. To rozwiązanie pozwala na idealne ustawienie kręgosłupa – zaleciła.
Tylko 1 na 10 osób potrafi stwierdzić, co różni dwa poniższe obrazki. Podejmij wyzwanie i daj znać, jak ci poszło!