Nowy przedmiot w polskich szkołach. Rodzice mają czas do 25 września

Szykują się zmiany w polskich szkołach. Do programu nauczania wchodzi nowy przedmiot o nazwie “edukacja zdrowotna”. Pomysł wywołał wiele kontrowersji, ale ma również wielu zwolenników. Czego będą się uczyć młodzi od 1 września oraz kto będzie miał uprawnienia do wykładania przedmiotu? Wyjaśniamy również, jak rodzice mogą podjąć decyzję, czy ich dziecko będzie uczęszczało na takie zajęcia.
Program "edukacji zdrowotnej"
Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało podstawę programową dla edukacji zdrowotnej, która została opublikowana w marcu 2025 roku. Dokument ten określa szczegółowe wymagania dotyczące treści nauczania oraz kompetencji uczniów w zakresie zdrowia.
Wprowadzenie edukacji zdrowotnej ma na celu kompleksowe przygotowanie uczniów do dbania o swoje zdrowie oraz świadomego podejmowania decyzji w różnych aspektach życia. Młodzież będzie się uczyć m.in. o zdrowiu fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. W programie znalazło się również miejsce na edukację o uzależnieniach i dojrzewaniu (w szkołach podstawowych).
Kto będzie uprawniony do nauczania tego przedmiotu i ile godzin na niego jest zaplanowane?
Donald Tusk przerwał milczenie po debacie w Końskich. O jego słowach huczy w już w całej PolsceDla rodziców czas do 25 września
Zajęcia z edukacji zdrowotnej będą prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotów takich jak: wychowanie do życia w rodzinie, biologia, wychowanie fizyczne, psychologia.
Nauczyciele będą zobowiązani do przeprowadzenia spotkania informacyjnego z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi przed rozpoczęciem realizacji zajęć, aby przedstawić cele i treści programu nauczania. Zajęcia będą odbywać się w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez cały rok szkolny.
Co ważne, nie jest to przedmiot obowiązkowy, a jedynie chętni uczniowie będą na niego uczęszczać. W przypadku osób niepełnoletnich to rodzice składają specjalne pismo dotyczące rezygnacji do dyrektora szkoły. Natomiast pełnoletni uczniowie mogą zrezygnować już sami. W obu przypadkach termin składania wniosków to 25 września.
ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk przerwał milczenie po debacie w Końskich. O jego słowach huczy w już w całej Polsce
Kontrowersje dot. nowego przedmiotu
Niektóre grupy rodziców obawiają się, że program będzie zawierał ideologiczne treści, np. dotyczące równości płci, orientacji seksualnej czy praw reprodukcyjnych, co może być niezgodne z ich przekonaniami. Kontrowersje wzbudzają treści dotyczące m.in. seksualności, dojrzewania, tożsamości płciowej. Ci bardziej radykalni, zarzucają nawet Ministerstwu próbę wrzucenia ideologii “gender” do szkoły, choć program dotyczy również wielu bardzo ważnych kwestii np. zdrowia fizycznego i psychicznego.
Zdaniem przeciwników, edukacja zdrowotna promuje podejście zbyt liberalne, odchodząc od wartości, które były dotąd fundamentem wychowania w szkołach. W niektórych miastach rodzice organizowali protesty przed kuratoriami i szkołami, domagając się wycofania reformy lub pozostawienia WDŻ jako alternatywy.



































