Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > SG: niespokojna noc na granicy polsko-białoruskiej. Strażniczka trafiła do szpitala
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 09.01.2022 16:51

SG: niespokojna noc na granicy polsko-białoruskiej. Strażniczka trafiła do szpitala

SG: funkcjonariuszka uderzona petardą hukową z obrażeniami głowy została przewieziona na granicy
Jakub Kaminski/East News

Z samego rana Straż Graniczna przekazała wiadomość o funkcjonariuszce, która trafiła do szpitala. Strażniczka odniosła obrażenia głowy i konieczne było natychmiastowe przewiezienie jej pod opiekę lekarzy.

Niebezpieczny incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna w niedzielę rano poinformowała, że po nocnych działaniach polska funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala.

Kobieta była jedną z osób, które pełniły nocną służbę w pasie przygranicznym, gdzie od kilku miesięcy trwa kryzys migracyjny. Pogranicznicy zostali zaatakowani.

Straż Graniczna: kolejne próby przekroczenia granicy, ranna funkcjonariuszka

W nocy z soboty 8 stycznia na niedzielę 9 stycznia Straż Graniczna odnotowała kolejne próby nielegalnego przedostania się na polską stronę. Nie obyło się bez groźnych incydentów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Działania migrantów oraz Straży Granicznej, policji i wojska skupiły się na dwóch przejściach granicznych - w Czeremsze i w Szudziałowie. SG podała, że w stronę polskich funkcjonariuszy agresywnie zachowywali się nie tylko migranci, ale również przedstawiciele białoruskich służb. Nie był to pierwszy raz, gdy do tego doszło (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj< lub >tutaj<).

- Cudzoziemcy i służby białoruskie rzucały w stronę polskich patroli nie tylko kamieniami, ale również petardami hukowymi - przekazała w niedzielę po godzinie ósmej rano Straż Graniczna.

W wyniku nocnych działań do szpitala trafiła jedna ze strażniczek chroniących granicę Polski. - Funkcjonariuszka SG doznała obrażeń głowy, przebywa w szpitalu - wyjaśniła w komunikacie SG.

Strażniczka została trafiona petardą hukową

Obrażenia odniesione przez funkcjonariuszkę określane są jako poważne. - W wyniku rzucania tych petard hukowych, nasza funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala. - potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa straży granicznej.

- Doznała urazu głowy i prawdopodobnie złamania nosa - dodała rzeczniczka komentująca nocny incydent na granicy.

Por. Anna Michalska nie ukrywała, że miniona noc była wyjątkowo niespokojna. Rzeczniczka poinformowała, że przy przejściu granicznym w Czeremsze zebrała się "bardzo agresywna grupa". To właśnie w tej lokalizacji w stronę polskich pograniczników oraz policji i wojska rzucane były petardy hukowe.

Zniszczone zostały również umocnienia na granicy

Chociaż uderzenie petarda hukową i odniesienie obrażeń głowy oraz prawdopodobne złamanie nosa jest najpoważniejszym skutkiem nocy z soboty na niedzielę, to Straż Graniczna odnotowała również inne następstwa działań agresywnych migrantów oraz osób ubranych w białoruskie mundury.

- Na miejscu nasze patrole zatrzymały 16 cudzoziemców, w tym z Indii i Iraku. W czasie ich zatrzymywania, w stronę polskich patroli zaczęło się rzucanie kamieniami w samochody. Cudzoziemcy wyrywali też słupki ogrodzenia - wyjaśniła por. Anna Michalska.

Tylko od północy do godziny 7 rano w niedzielę 9 stycznia służby na granicy polsko-białoruskiej zatrzymały 33 osoby, które w sposób siłowy starały się przedrzeć przez umocnienia i dostać się na teren Polski i Unii Europejskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

 Źródło: goniec.pl, pap