Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.02.2024 13:00

Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

koperta zus pieniądze banknoty
Iberion

Emeryci i renciści powinni zwrócić uwagę na jedną rzecz, jeśli nie chcą utracić części środków. Chodzi o wysokość limitów dodatkowych dochodów. W przypadku, gdy ktoś przekroczy ustaloną wartość, może on stracić świadczenie z ZUS-u już w marcu. Do jakiej kwoty można więc „dorobić”. Zakład informuje, iż jest to 9802,50 zł brutto miesięcznie.

Uważaj na tę kwotę. Po jej przekroczeniu możesz stracić świadczenie

Warto zwrócić uwagę na limit dodatkowych dochodów, jeśli nie chcemy zostać zaskoczeni nagłym odebraniem świadczenia. Pułap 9802,50 zł brutto wynika z obliczenia 130 proc. kwoty średniego wynagrodzenia

Jeśli zarobki te zostaną przekroczone, rencista lub emeryt straci prawo do świadczenia. Istnieje także możliwość obniżenia otrzymywanej emerytury lub renty

Zmarł podczas rezonansu. Żona domaga się sprawiedliwości

ZUS obniży wysokość renty, jeśli zarabiasz więcej niż podana kwota

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może także obniżyć wysokość renty lub emerytury. Dzieje się tak w przypadku, gdy świadczeniobiorca przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wynosi ono 5278,30 zł. Zgodnie z zasadą proporcjonalności ZUS może odebrać więc część świadczenia.

Limit dodatkowych dochodów. Nowa kwota już od marca, kolejna w maju

Warto zaznaczyć, że kwoty te będą obowiązywały niedługo, bo w okresie od marca do maja 2024 roku. Kwota ta najpewniej zostanie podniesiona. Dodatkowo istnieje możliwość, iż już niedługo emeryci i renciści być może będą mogli uzyskać większą ilość pieniędzy. 

Wszystko za sprawą zapowiedzi polityków koalicji rządzącej w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. Pozwoli to na nawet kilkaset złotych oszczędności w miesiącu, ponieważ kwota ma wynieść 60 tys. zł. Każdy pracownik, przedsiębiorca, emeryt i rencista nie płaciłby podatku, jeśli jego wynagrodzenie nie przekroczy około 6 tys. zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Kierowcy zaniepokojeni, ceny paliw wystrzeliły. Analitycy zabrali głos

Źródło: o2.pl

Tagi: Emerytura ZUS