Goniec.pl > Motoryzacja > Rząd planuje sięgnąć głębiej do portfeli kierowców. Szykują się nowe podatki?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.05.2022 11:34

Rząd planuje sięgnąć głębiej do portfeli kierowców. Szykują się nowe podatki?

Pieniądze
Pixabay.com PhotoMIX-Company

Bycie kierowcą w Polsce przypomina pewien stary dowcip, o wprowadzaniu kolejnych podatków. Wiele wskazuje na to, iż wkrótce właściciele pojazdów będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Coraz więcej mówi się o tym, że stare samochody będą kosztować jeszcze więcej niż obecnie, mimo tego, iż ich cena i tak poszła w górę. Poza tym rozważana jest także dodatkowa opłata dla osób posiadających więcej niż jeden samochód.

Kierowcy powinni spodziewać się wprowadzenia nowych podatków?

Niewykluczone, że rząd planuje wprowadzenie kolejnych podatków, które uderzą w kierowców. Pierwszy z nich to dodatkowe opłaty po zakupie starszego samochodu, który z założenia miałby być mniej przyjazny dla środowiska, niż współczesne konstrukcje. O sprawie informuje Dziennik.pl, który przytacza raport powstały we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych i otomoto.pl.

Rynek aut nowych zalicza kolejne spadki, a prognozy nie zwiastują szybkiej poprawy. Kryzys sięgnął nawet rynku aut używanych, czyniąc zakup auta używanego znacznie bardziej kosztownym niż rok czy dwa lata temu.

Nowy podatek miałby zachęcić kierowców do przesiadki na pojazdy nowsze i bardziej ekologiczne. W tym wypadku zapowiedziano nawet program dopłat do używanych aut elektrycznych. Przy okazji do góry mają pójść ceny starych modeli, które są mniej przyjazne środowisku. Ich wyższa cena ma odstraszać i zachęcić do kupienia nowego auta. Im starsze auto kupi klient, tym większy podatek będzie musiał zapłacić. Istotna tutaj będzie emisja CO2 danego pojazdu.

Podatek od posiadania więcej niż jednego auta? To możliwe

Kolejnym podatkiem, który ma uderzyć w polskich kierowców i, bezpośrednio, wpłynąć na zanieczyszczenie środowiska, jest podatek dla osób, które posiadają trzy lub więcej mieszkań. Sprawą zajmuje się już ministerstwo rozwoju i finansów. Na razie mówimy tutaj tylko o nieruchomościach, ale już pojawiają się głosy, że z czasem przyjdzie płacić nam dodatkowy podatek od samochodów. Wydaje się to logiczne, ponieważ obecnie to auta są obwiniane za największe zatruwanie środowiska. Jeżeli ktoś posiada ich w gospodarstwie domowym dwa lub więcej aut, będzie musiał za nie dodatkowo zapłacić.

Na razie wiele wskazuje na to, iż niebawem w życie może wejść pierwszy z pomysłów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: eska.pl

Tagi: Motoryzacja