Goniec.pl > Polityka > Rząd chce wydłużyć wakacje kredytowe, ale nie dla wszystkich. Premier Morawiecki ujawnia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.06.2023 14:08

Rząd chce wydłużyć wakacje kredytowe, ale nie dla wszystkich. Premier Morawiecki ujawnia

Mateusz Morawiecki
Twitter/@MorawieckiM

Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Najprawdopodobniej będą mogli nadal korzystać z wakacji kredytowych. Zdradził to premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem Wprost. - Pobieranie 500+ nie jest obowiązkiem. Sam ze względu na swoją sytuację finansową zrezygnowałem z 500+. A jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok” – wyznaje premier.

Wakacje kredytowe przedłużone? Premier zdradza plany rządu

Wakacje kredytowe weszły w życie w lipcu zeszłego roku, w związku z najwyższymi stopami procentowymi od lat. To rozwiązanie miało pomóc kredytobiorcom, którzy mogli zawiesić spłatę swojego kredytu w banku. 

W najnowszym wywiadzie premier Mateusz Morawiecki zdradził, że rząd poważnie rozważa przedłużenie wakacji kredytowych o pół roku, a nawet rok. Niektórzy kredytobiorcy mogą więc odetchnąć z ulgą, natomiast sektor bankowy może nie być zadowolony z decyzji rządu.

Katarzyna Dowbor wyremontuje kolejny dom. Zaskakujące informacje

Rząd zamierza przedłużyć wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe zakładają możliwość łącznego zawieszenia spłaty kredytu na okres ośmiu miesięcy. Klienci mogli zrobić sobie “urlop” od spłacania rat przez cztery miesiące w zeszłym roku oraz cztery miesiące w roku bieżącym. Teraz premier Mateusz Morawiecki zdradza, że rząd rozważa przedłużenie tego rozwiązania nawet o kolejne dwanaście miesięcy, stosując przy tym kryterium dochodowe.

- Rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - mówił premier dla “Wprost”.

Premier Mateusz Morawiecki już wcześniej zapowiadał taką możliwość

Premier Mateusz Morawiecki o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych informował już w marcu tego roku, ale swoją decyzję uzależniał od postępującej inflacji i jej wskaźników. To właśnie ryzyko znacznego wzrostu było najczęściej podnoszonym argumentem przeciw wakacjom kredytowym. Według najnowszych badań GUS, inflacja w Polsce powoli spada. W maju wyniosła 13 procent. To wynik jeszcze niższy od prognozy.

Opcja wydłużenia wakacji kredytowych może uderzyć w sektor bankowy, który nie popiera takiego pomysłu. Jak szacuje Związek Banków Polskich, ulga w spłacie rat kredytowych kosztowała banki już co najmniej 13 miliardów złotych.

Źródło: Wprost