To już oficjalne, są zarzuty dla trzech banków ws. wakacji kredytowych. Mateusz Morawiecki nie będzie zadowolony
Trzy banki nie chciały tak łatwo spełnić obietnic Mateusza Morawieckiego dotyczących wakacji kredytowych. - Do UOKiK trafiło ok. 900 skarg, w tym wskazujących, że banki mogą utrudniać konsumentom skorzystanie z wakacji kredytowych lub zniechęcać ich do tego - przekazał urząd. Prezes UOKiK przekazał w poniedziałek, że trzy banki otrzymały "zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów".
Wakacje kredytowe w założeniu mają pomóc osobom borykającym się z szybującymi ratami kredytu poradzić sobie z trudnym czasem. UOKiK pod lupą sprawdził banki i nie wszystkie grały według zasad.
Klienci banków wiedzieli, że trzech dużych graczy wie, że wakacje kredytowe nie są dla ich interesów równie korzystne, co dla kredytobiorców. Chociaż próbowali wykorzystać przewagę znajomości przepisów, przedsiębiorczy Polacy nie dali jednak sobie w kaszę dmuchać i poszukali pomocy u UOKiK. Zakończona kontrola i postawione zarzuty potwierdziły, że obawy nie były bezpodstawne.
Wakacje kredytowe: trzy banki z zarzutami UOKiK
Jacy klienci mogli mieć problemy ze skorzystaniem z wakacji kredytowych będących oczkiem w głowie Mateusza Morawieckiego? UOKiK zbadało temat i wnioski są jasne.
BNP Paribas (BNP, GPW), Getin Noble Bank (GNB, GPW) oraz Bank Pocztowy otrzymały zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oskarżenia dotyczą naruszania zbiorowych interesów konsumentów w związku z wakacjami kredytowymi.
- Na bieżąco występujemy do poszczególnych banków o usuwanie identyfikowanych nieprawidłowości. Mamy już wymierne efekty tych działań – wyeliminowaliśmy m.in. straszenie konsumentów negatywnymi konsekwencjami wpisu do BIK czy wymaganie wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem. Po naszych wezwaniach większość banków pozostawia też konsumentom wybór, czy chcą w jednym wniosku zawiesić wszystkie dozwolone przepisami raty, czy robić to stopniowo w kilku, oddzielnych wnioskach - przekazał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Jak dodał prezes UOKiK, trzy banki z zarzutami, mimo wezwań, nie zmieniły wskazanych przez urząd elementów. Była to bezpośrednia przyczyna otrzymania zarzutów. - Tylko BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy w systemie bankowości elektronicznej nadal nie dopuszczają składania jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy - dodał Tomasz Chróstny.
Chcesz skorzystać z wakacji kredytowych? To musisz wiedzieć
Przy okazji poinformowaniu o postawieniu zarzutów dla BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Banku Pocztowego UOKiK przygotował obszerną ściągę dla wszystkich, przed którymi jeszcze skorzystanie z wakacji kredytowych i dopełnienie formalności.
- Uniemożliwienie konsumentom wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku – takie działania mogą się skończyć dla banków karami finansowymi - wyjaśnia UOKiK.
- Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom konsument ma prawo zawiesić spłatę kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., 2 wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po 1 wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Wybrany okres lub okresy należy wskazać we wniosku. Przepisy umożliwiają konsumentowi złożenie wniosku w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli zatem bank posiada bankowość elektroniczną, powinien za jej pomocą również umożliwić składanie wniosków - czytamy w komunikacie urzędu.
Okazuje się jednak, że do grona trzech banków, już niedługo mogą dołączyć kolejne. UOKiK ujawniło, że nadal toczą się kolejne postępowania.
Będzie więcej ukaranych banków?
Do UOKiK dotarło aż około 900 skarg w związku z wakacjami kredytowymi, a właściwie to postępowaniu banków wobec klientów chcących skorzystać z tego rozwiązania. Polacy zgłaszali do urzędu, iż banki mogą utrudniać całą procedurę, lub nawet do niej zniechęcać.
Na razie zarzutów doczekały się jedynie trzy banki (BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy), jednak Tomasz Chróstny zastrzegł, że nie wszystkie sprawy dotyczące wakacji kredytowych zostały zakończone.
- Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od początku monitoruje praktyki banków dotyczące udzielania wakacji kredytowych i informowania o nich. W toku są postępowania wyjaśniające wobec 17 banków - czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK.
Zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów mogą mieć realne skutki. UOKiK podkreśla, że wiąże się to z możliwością nałożenia kary w "w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy".
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Jarosław Kaczyński radzi Polakom "palić wszystkim". Eksperci nie kryją swojego oburzenia
Media: Jacek Kurski może wejść do rządu. Były prezes TVP głośno mówi o "kolejnych wyzwaniach"
Źródło: uokik