Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja zmaga się z ogromnym pożarem. Ogień dotarł już pod Moskwę
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 25.08.2022 14:35

Rosja zmaga się z ogromnym pożarem. Ogień dotarł już pod Moskwę

Kłęby dymu dostrzegają już mieszkańcy Moskwy.
HANDOUT/AFP/East News

Z informacji przekazanych przez rosyjską Służbę Ochrony Lasów, ogień zajął już 109 tys. hektarów tamtejszych terenów leśnych. Władimir Putin wysyła swoich przedstawicieli do obwodu riazańskiego, w którym ogień wymyka się spod kontroli i mówi o "trudnej sytuacji".

Ogromny pożar w Rosji

Kłęby dymu, które unoszą się nad połaciami lasów są już dostrzegalne z dzielnic Moskwy. Rosję w ostatnich miesiącach nawiedzają plagi pożarów.

Gdyby przenieść w czasie sołdata i postawić go na straży Moskwy, widząc zbliżający się do miasta ogień, mógłby pomyśleć, iż potężny car Aleksander I lub poczciwy Józef Stalin wycofuje gwałtem swe oddziały. Ogień jednak jest wynikiem trwających upałów, choć jak podkreśla szef Ministerstwa Zasobów Naturalnych Aleksander Kozłow, za część pożarów odpowiadają podpalenia, w sprawie których prowadzone są śledztwa.

Interwencja prezydenta

W akcję zaangażowane zostały władze centralne państwa, z Władimirem Putinem na czele, który podczas specjalnie zwołanej narady wyraził swoje zaniepokojenie trawiącym lasy i okoliczne gospodarstwa pożarem. Podjęto decyzję o wysłaniu przedstawicieli władzy do rejonów, w których ogień jest trudny do opanowania. Do akcji gaśniczej wysłano do tej pory ponad 10 tys. ludzi i 2,5 tys. jednostek ze sprzętem gaśniczym. - Ze względu na anormalne warunki pogodowe w wielu regionach sytuacja jest obecnie trudna - mówił Władimir Putin.

Hektary w płomieniach

Liczne ogniska zapalne w różnych częściach Rosji sprawiły, iż strażacy rozproszeni są po całym kraju. Z informacji przekazanych przez tamtejsze służby wynika, iż z najpoważniejszym ogniem zmaga się Jakucja (wschodnia część Syberii), Republika Komi (północno-wschodnia część Rosji), Riazań (południowy wschód od Moskwy) i Niżny Nowogród (południowy wschód Rosji). W akcję zaangażowano również helikoptery zrzucające wodę. Czas pokaże czy okażą się tak skuteczne jak kąpiele z poroża jelenia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wydarzenia.interia.pl/RadioZET.pl/wprost.pl