Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Rewolucja na mapie Polski. Od 1 stycznia nowe miasta i gminy
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 01.01.2025 19:12

Rewolucja na mapie Polski. Od 1 stycznia nowe miasta i gminy

miasto
Fot. Marek BAZAK/East News

Od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski pojawił się szereg nowych miast i gmin, chociaż nie wszyscy są w pełni zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Zmieniły się także granice istniejących już gmin oraz miast, a w jednym przypadku siedziba władz gminy. Oto wszystkie zmiany, jakie oficjalnie weszły w życie wraz z nowym rokiem. 

Rewolucja na mapie Polski

Wraz z nowym rokiem mapę Polski czekała niemała rewolucja. Od 1 stycznia 2025 r. mamy w kraju nowe miasta i gminy. Ponadto zmieniły się granicę istniejących już miejscowości, a w jednym przypadku także siedziba władz gminy. Nie wszyscy mieszkańcy są jednak zadowoleni z zaistniałej zmiany. Wyjaśnili, czego się obawiają. 

ZOBACZ: Było zaledwie 9 minut po północy. Nie żyje młody mężczyzna, tragedia w Nowy Rok

PKO BP wypłaci fortunę po pokazaniu tego dokumentu z PRL. Od 1 stycznia nawet 27 tys. zł

Nowe miasta i gminy w Polsce

Nowy Rok przyniósł powstanie siedmiu nowych miast i dwóch nowych gmin. Po jednej nowej miejscowości zyskały województwa mazowieckie, pomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, a trzy Lubelszczyzna. Zmieniły się też granice istniejących już gmin oraz miast, a w jednym przypadku siedziba władz gminy. Nie wszystkim jednak podobają się zaistniałe zmiany. 

ZOBACZ: Polska ma nowego milionera. W Sylwestra rozbił kumulację Lotto

Od Nowego Roku siedem nowych miast w Polsce

Nowe miasta pojawiły się w Polsce z dniem 1 stycznia 2025 r. W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, od dziś miastem są:

  • Kazanów w gminie Kazanów, w powiecie zwoleńskim, w województwie mazowieckim;
  • Końskowola w gminie Końskowola, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Kurów w gminie Kurów, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Wąwolnica w gminie Wąwolnica, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Kobylnica w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim;
  • Sobków w gminie Sobków, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
  • Zaniemyśl w gminie Zaniemyśl, w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.

W 2025 r. na mapie Polskie pojawiły się również dwie nowe gminy – Grabówka i Szczawa. W październiku premier Donald Tusk powołał pełnomocników do ich utworzenia. Za powstanie Grabówki w woj. podlaskim odpowiadała Ewa Bończak-Kucharczyk, natomiast za utworzenie Szczawy w woj. małopolskim – Janusz Marek Opyd.

Grabówka została wyodrębniona z gminy Supraśl i liczy sobie 10 047 mieszkańców oraz 6464 ha powierzchni. MSWiA w uzasadnieniu podkreśliło, że decyzja o utworzeniu gminy związana była z ponad 20-letnimi dążeniami lokalnej społeczności do utworzenia własnej jednostki administracyjnej. W przypadku Szczawy, liczącej 1830 mieszkańców i posiadającej obszar ponad 4238 ha, wyodrębniono ją z gminy Kamienica.

To nie koniec zmian. Z dniem 1 stycznia w województwie lubelskim, w powiecie janowskim zmieniona została siedziba władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy. Ponadto wprowadzono siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin (pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg). Doszło także do jedenastu zmian dotyczących ustalenia granic miast (w tym przypadku oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn).

Nadanie statusu miasta, choć dla większości osób będące pozytywnym zjawiskiem, dającym nadzieję m.in. na łatwiejsze załatwianie spraw urzędowych, rozwój miejscowości czy też więcej przywilejów, nie cieszą się jednak popularnością wśród wszystkich. Mieszkańcy nowych miast wskazują, że obawiają się m.in. tego, że status miasta przełoży się na większe podatki czy też wzrost cen podstawowych produktów.