Zacznie się 20 stycznia. Wojsko wezwie setki tysięcy Polaków do odbycia służby
Do ludzi w całej Polsce trafiają obecnie wezwania wojskowe. Dotyczy to łącznie aż 230 tysięcy osób. Ci, którzy zdecydują się je zlekceważyć, będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kary przewidują wysoką grzywnę, a nawet ograniczenie wolności.
Rusza kwalifikacja wojskowa w 2025 roku
Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej, w związku z czym do Polaków trafią stosowne wezwania. Dokumenty muszą zostać dostarczone do wszystkich osób co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli ktoś, ze względu na ważne okoliczności nie będzie mógł pojawić się przed komisją, powinien zawiadomić o tym lokalny samorząd. Kto może się spodziewać listu?
ZOBACZ: "Nawet do 120 km na godzinę". IMGW wydał pilne ostrzeżenie
Miejska choinka stanęła w płomieniach tuż po północy. Porażające nagranie Dwie osoby nie żyją, trzecia z raną postrzałową. Dramatyczna akcja w polskim mieście230 tys. osób stawi się przed komisją wojskową
Kwalifikacja wojskowa w 2025 r. odbywać się będzie w tym samym terminie na terenie całego kraju i potrwa przez trzy miesiące. Wezwania otrzyma 230 tys. osób.
Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. - zapowiedział MON.
W tym czasie w poszczególnych Wojskowych Komendach Uzupełnień stawiać się będą potencjalni kandydaci do służby w Wojsku Polskim. Każda z osób otrzyma jedną z czterech możliwych kategorii: A, B, D oraz E. Ustawowo obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają:
- mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia
- osoby, które wcześniej nie stawiły się na komisję w określonym terminie i miejscu, niezwłocznie po ustaniu przeszkody do stawienia
- osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, gdy skończyły 19 lat
Należy pamiętać, że wezwania dostaną przede wszystkim mężczyźni, jednak dokument mogą również otrzymać kobiety, jeśli mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a także osoby “pełnoletnie zainteresowane” (w tym kobiety) do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od kwalifikacji i wykształcenia. Kwalifikacją wojskową objęte mogą zostać także pracownice konkretnych zawodów, takich jak m.in. psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.
Taka kara grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej
Pamiętajmy, że udział w kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowy, a regulacje na ten temat zostały zapisane w ustawie o obronie ojczyzny. Niestawienie się bez usprawiedliwienia, pociąga za sobą nieprzyjemne następstwa prawne. Może to grozić m.in. "grzywną w celu przymuszenia”.
Jak informuje Super Express, jej wysokość zależy od decyzji odpowiednich organów (najczęściej sądu grodzkiego) i może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kara grozi także osobie, która podczas kwalifikacji wojskowej nie przedstawi wymaganych dokumentów, takich jak, chociażby, dowód osobisty.
ZOBACZ: Tak mieszka Mateusz Morawiecki. Luksus to mało powiedziane
W poważniejszych przypadkach unikania kwalifikacji wojskowej możliwe jest doprowadzenie takiej osoby przez policję. Pamiętajmy jednak, że wezwanie nabiera mocy prawnej dopiero, kiedy zostanie doręczone. Jeśli nie trafi do właściwych rąk, to konsekwencje nie zaistnieją.