Recepty na bezpłatne leki. Rewolucyjna zmiana lada moment wejdzie w życie
Rząd właśnie ogłosił rewolucyjne zmiany w sprawie dostępu do bezpłatnych leków dla tysięcy Polaków. Nowelizacja ustawy zakończy problem z ich otrzymaniem, z którym mierzyło się wiele osób. Wszystko za sprawą kluczowej zasady, dotyczącej wystawiania recept na darmowe leki. Kto będzie mógł skorzystać na zmianie przepisów?
Recepty na bezpłatne leki. Rząd wprowadza kluczową zmianę
Pacjenci już za chwilę będą mogli cieszyć się z długo wyczekiwanej zmiany w sprawie bezpłatnych leków. O skorzystanie z farmaceutyków będzie teraz o wiele łatwiej. Obecnie obowiązujące przepisy sprawiają, że tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki mają uprawnienia do wypisywania recept na bezpłatne leki. To ma się zmienić już za chwilę, Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło przełomową decyzję.
ZOBACZ: Popularne świadczenie wzrośnie o 100 proc. Rząd właśnie podjął decyzję
Ta seniorka dostaje 38 tys. złotych emerytury. Tyle lat musiała pracowaćDarmowe leki dla większej ilości osób
Rząd wprowadził przełomowe zmiany, dzięki którym znacznie poszerzono dostęp do bezpłatnych leków dla wielu Polaków. Nowe zasady ich wypisywania obejmą dzieci i młodzież do 18 r. ż., a także seniorów, którzy ukończyli 65 lat.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza ważne udogodnienia dla pacjentów. Znosi ograniczenia w przepisywaniu bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18 r. ż. i seniorów, którzy ukończyli 65 lat – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.
Nowe przepisy mają na celu odciążenie systemu opieki zdrowotnej, a także wykorzystanie potencjału wykwalifikowanych farmaceutów oraz innych specjalistów medycznych.
ZOBACZ: Masz zastrzeżony numer PESEL? Ministerstwo wydało ważny komunikat
Recepty na darmowe leki. Od teraz dostaniesz je od każdego lekarza, ale to nie wszystko
Zmiany przepisów w sprawie przepisywania leków dla dzieci, młodzieży i seniorów zapewnią ogromne udogodnienie pacjentom – od teraz każdy lekarz, niezależnie od umowy z NFZ, będzie mógł wystawiać recepty na leki, dzięki czemu usługi prywatne również otrzymają możliwość wystawiania recept na bezpłatne medykamenty. Dotychczas przepisy przewidywały, że tylko lekarze posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz", skierowanej dla seniorów i dzieci. Ta grupa była dodatkowo ograniczona do określonych świadczeń, co sprawiało, że nie wszyscy potrzebujący mogli skorzystać z przysługującej im ulgi na leki.
Kolejnym z istotnych elementów nowelizacji jest włączenie farmaceutów w proces wystawiania refundowanych recept. Do teraz farmaceuci mogli co prawda wystawić receptę na szczepionkę, jednak nie była ona objęta refundacją. Pacjenci musieli udać się po receptę do przychodni, aby skorzystać z dofinansowania.
Do tej pory mogli oni wystawiać recepty farmaceutyczne tylko na szczepionki przeciw grypie. Teraz będą mogli to robić także w przypadku wszystkich szczepionek stosowanych do szczepień zalecanych dostępnych w aptece - będzie to tzw. recepta refundowana. Dzięki tej zmianie pacjenci podczas jednej wizyty w aptece będą mogli otrzymać receptę, wykupić szczepionkę oraz poddać się szczepieniu oraz skorzystać z refundacji, jeżeli dany preparat jest refundowany – wyjaśnia resort zdrowia.
Dla seniorów oznacza to wygodniejszy dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw grypie już od sezonu 2024/2025, co ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym.
Dzięki zakładanym zmianom pacjenci – zwłaszcza dzieci i osoby starsze – otrzymają recepty na bezpłatne leki szybciej i łatwiej. Również potencjał farmaceutów zostanie bardziej wykorzystany. Odciążą lekarzy, a dzięki temu pacjenci będą mieli lepszy dostęp do potrzebnych szczepień – dodano w komunikacie.