Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Masz zastrzeżony numer PESEL? Ministerstwo wydało ważny komunikat
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 05.11.2024 16:28

Masz zastrzeżony numer PESEL? Ministerstwo wydało ważny komunikat

dowód portfel
Fot. materiały własne

Zastrzegłeś numer PESEL? Ministerstwo Cyfryzacji właśnie wydało pilny komunikat do 4 milionów Polaków w sprawie ochrony ich danych. Zastrzeżenie numeru przed nieautoryzowanym wykorzystaniem to kluczowy aspekt w walce z oszustami, jednak osoby, które zdecydują się na taki krok, muszą pamiętać o pewnych zasadach. 

Pilny komunikat w sprawie zastrzeżenia numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL zostało umożliwione w ramach jednej z funkcji aplikacji mObywatel. Na ten moment z skorzystało z niej już ponad 4 miliony Polaków. Od listopada 2023 roku wszystkie osoby, które chcą ochronić swoje dane, mogą zastrzec numer w aplikacji. Innowacyjne narzędzie zostało wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji i ma na celu uchronić przed oszustami wykorzystującymi cudze dane do zaciągania kredytów. Są jednak pewne ograniczenia, resort właśnie wydał ważny komunikat w sprawie. 

ZOBACZ: Ta seniorka dostaje 38 tys. złotych emerytury. Tyle lat musiała pracować

Nagła wiadomość w sprawie Wigilii. Dotyczy wszystkich pracujących Polek i Polaków

Zastrzeżenie numeru PESEL: jak cofnąć?

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć. Ministerstwo Cyfryzacji radzi wszystkim, którzy nie chcą już korzystać z zastrzeżenia numeru PESEL, aby dopełnili formalności poprzez aplikację mObywatel, na stronie internetowej mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Warto jednak pamiętać, że bezterminowe cofnięcie takiej formy ochrony spowoduje, że numer będzie odblokowany aż do momentu jego ponownego zablokowania.

Resort przypomina, że z zastrzeżonym numerem PESEL wciąż można:

  • zarejestrować się do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • wypłacić środki w bankomacie,
  • zlecić przelew bankowy,
  • wyjechać za granicę lub
  • załatwić sprawę urzędową.

ZOBACZ: Do zgarnięcia 5000 złotych dopłaty. Czas do 15 listopada

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Ministerstwo przypomina

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL możliwe jest także na określony czas. Opcja tymczasowego cofnięcia zastrzeżenia pozwala na ustawienie, kiedy numer PESEL ma być ponownie zablokowany, zapewniając tym samym większą elastyczność w zarządzaniu bezpieczeństwem. 

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, są jednak pewne ograniczenia. Podano kilka przykładów, które mają lepiej obrazować działanie systemu. Ania, po cofnięciu zastrzeżenia swojego numeru PESEL, będzie musiała odczekać 30 minut przed jego ponownym zastrzeżeniem po zakupie sprzętu AGD. Z kolei Marcin, nieświadomy, że jego PESEL jest zastrzeżony, dowiedział się w banku, że musi zaczekać 12 godzin, by móc dokonać wypłaty środków. Resort wyjaśnia, że ma to na celu ochronę przed oszustwami typu "na wnuczka" czy "na policjanta".

Zdjęcie zastrzeżenia numeru PESEL może być wymagane przy zawieraniu umów z różnego rodzaju firmami i instytucjami, w tym bankami, wierzycielami, notariuszami oraz operatorami telekomunikacyjnymi. Z dniem 1 czerwca 2024 roku osoby, na które ktoś zaciągnie kredyt w momencie, gdy posiadają one zastrzeżony PESEL, nie będą musiały spłacać tego zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim zawrą umowę pożyczki, muszą weryfikować dane w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL.

W sytuacji zgłoszenia zgubienia dowodu osobistego uruchamiany jest automatyczny system zastrzeżenia PESEL, który nie ma wpływu na wydanie nowego dokumentu.