Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Radosław Sikorski ostro o wizycie Andrzeja Dudy w Berlinie: "Jedzie zbierać głosy frajerów"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.12.2022 07:08

Radosław Sikorski ostro o wizycie Andrzeja Dudy w Berlinie: "Jedzie zbierać głosy frajerów"

Projekt bez tytułu (8)
MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda uda się jutro (12.12) do Berlina na zaproszenie swojego odpowiednika, Franka-Waltera Steinmeiera. Radosław Sikorski zadrwił na Twitterze z potencjalnego przebiegu wizyty. Uderzył zarówno w Prawo i Sprawiedliwość, jak i polskiego prezydenta.

Wizyta Andrzeja Dudy w Berlinie

Prezydent uda się z wizytą roboczą, co oznacza, że spotkanie będzie mniej uroczyste, ale konkretne. – Tematyka rozmów skoncentrowana będzie wokół spraw bezpieczeństwa, ale również wokół spraw, które Polskę i Niemcy bardzo dotyczą, czyli zbliżającej się zimy i kryzysu humanitarnego, który grozi Ukrainie. Fali uchodźców, z którą możemy się zmierzyć jako cała wspólnota europejska – zapowiadał podczas konferencji prasowej Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

Dziennikarze Gazety Wyborczej spekulują jednak, że głównym tematem rozmów będzie spór wokół rozmieszczenia w Polsce niemieckich baterii rakiet przeciwlotniczych typu Patriot.

Niemieckie Patrioty w Polsce?

– Dotychczasowa postawa Niemiec nie daje żadnych podstaw do tego, że oni zdecydują się strzelać do rakiet rosyjskich. Rakiety stojące tutaj dla ozdoby, to jest wyjście, które ma zalety estetyczne, ale militarnych ani politycznych nie ma – tak Jarosław Kaczyński skomentował kwestię propozycji rozlokowania niemieckich Patriotów w Polsce, z którą nasi zachodni sąsiedzi wystąpili po wybuchu rakiety w Przewodowie.

Niemiecka agencja prasowa DPA podała dziś, że we wtorek (13.12) do Polski ma przyjechać zespół rozpoznawczy, który dokona inspekcji przyszłych stanowisk dla systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.

Radosław Sikorski drwi z wyjazdu prezydenta

Do jutrzejszej podróży Andrzeja Dudy odniósł się na Twitterze były minister spraw zagranicznych, a obecnie europoseł Radosław Sikorski.

– Ciekawe czy Pan Prezydent załatwi w Berlinie reparacje. Bez pieniędzy z KPO są Polsce potrzebne jak nigdy wcześniej. Bo przecież nie robią tego cyrku tylko aby zdobywać głosy frajerów? – zadrwił polityk. Tym samym ustosunkował się zarówno do możliwej utraty przez Polskę funduszy z Krajowego Planu Odbudowy oraz do forsowanego przez polityków Zjednoczonej Prawicy pomysłu zabiegania o wypłatę Polsce reparacji wojennych przez Niemcy.

– Sojusznicza sprawa, którą mogli załatwić między sobą szefowie sztabów w pisowskim zadęciu musi być roztrząsana na najwyższym szczeblu politycznym, jakby chodziło o wojnę czy pokój – dodał, odnosząc się do kwestii Patriotów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: DPA, Twitter/Radosław Sikorski