Tadeusz Rydzyk pieniądze Żródło: Jakub Kaminski/East News

Przez 5 lat Tadeusz Rydzyk otrzymał ponad 325 mln zł

28 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Wyszły na jaw kolejne fakty związane z Tadeuszem Rydzykiem i środkami finansowymi. Okazuje się, że redemptorysta z Torunia przez 5 lat otrzymał od państwa aż 325 mln zł. Na co potrzebne były mu tak ogromne pieniądze? Największą dotację otrzymał na budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Tadeusz Rydzyk jest założycielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także prezesem fundacji Lux Veritatis. W mediach co rusz jest głośno o kolejnych środkach przeznaczanych na działalność zakonnika - a to środki na budowę muzeum, innym razem pieniądze z Lasów Państwowych. Na jaw wychodzą kolejne, dla wielu dość niewygodne fakty.

325 mln zł w 5 lat dla Tadeusza Rydzyka

Dziennikarze portalu OKO.press postanowili jeszcze bliżej przyjrzeć się Tadeuszowi Rydzykowi i otrzymywanym przelewom. Na działalność zakonnika i związanym z nimi podmiotom wydano dokładnie 325 034 641 zł. Najwięcej pieniędzy pochłonęła huczna budowa muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. W instytucji będzie można dowiedzieć się nie tylko ciekawostek dotyczących zmarłego papieża, ale także poznać dzieje chrześcijaństwa w Polsce.

Na budowę muzeum Tadeusz Rydzyk otrzymał 184 566 800 zł. Są to środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już w 2018 roku, na samym starcie, zakonnik otrzymał 70 mln zł. 65 mln zł z wyżej wymienionej puli będzie przeznaczone na przygotowanie wystawy stałej.

Nie tylko Ministerstwo Kultury jest dość hojne - również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Tadeuszowi Rydzykowi prawie 74 mln zł w ciągu 5 lat. A ile ojciec Rydzyk otrzymał na działalność fundacji Lux Veritatis?

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeńPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

Przez 5 lat, licząc od 2015 roku, fundacja redemptorysty otrzymała 67 306 085 zł. Pieniądze były przeznaczane m.in. na liczne konkursy czy emisję spotów, np. o zapobieganiu i zwalczaniu COVID-19, kampania „e-Polak potrafi!”, emisję spotów „Zdrowo jest wiedzieć”, koncert kolęd czy też produkcję reportaży interwencyjnych.

Z kolei Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest Tadeusz Rydzyk, również nie może narzekać. Od 2015 roku otrzymała 23 463 155 zł. Część z tych środków pochodzi z Ministerstwa Sprawiedliwości i były przeznaczone na szkolenia - 2,9 mln zł za „Szkolenia kompetencji medialnych dla pracowników sądów i prokuratury”, a 3 854 225 zł na „Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów i referendarzy sądowych”.

Co więcej, „Nasz Dziennik” (Tadeusz Rydzyk zainicjował powstanie pisma) otrzymał 1 988 668 zł w ciągu 5 lat. Dziennikarze zaznaczają jednak, że mogą to nie być realne kwoty, ponieważ nie wszystkim kluczowym instytucjom wysłano zapytania o środki, a niektóre spółki nie ujawniają, jakimi kwotami wspierają dziennik.

9 kwietnia Tadeusz Rydzyk miał stawić się w sądzie z powodu nieudzielania informacji dotyczących wydawania przez fundację publicznych pieniędzy. Kolejną rozprawę wyznaczono na 29 kwietnia. Czy i tym razem zakonnik się nie zjawi?

W ostatnich dniach o Tadeuszu Rydzyku znów zrobiło się głośno. Wszystko przez jego apel odnośnie dofinansowywania uczelni przez katolików i bogatsze osoby:

- Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na naszą uczelnię, przeznaczyć odpis podatkowy na dobry cel - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: OKO.press, Wirtualne Media

Następny artykuł