Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek powiedział, co czeka uczniów w nowym roku szkolnym. ZNP mówi o zapaści
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 30.08.2023 15:21

Przemysław Czarnek powiedział, co czeka uczniów w nowym roku szkolnym. ZNP mówi o zapaści

Przemysław Czarnek
Michal Zebrowski/East News

Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że w naszym kraju brakuje 20 tys. nauczycieli i uczniowie z pewnością odczują to w nadchodzącym roku szkolnym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek studzi emocje, a właściwie podważa zdanie ZNP.

Przemysław Czarnek odniósł się do sytuacji w polskich szkołach

Rok szkolny 2023/24 rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 4 września. Nauczyciele domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy, a w związku z postawą ministra Przemysława Czarna stracili do niego cierpliwość. W piątek (1.09) będą protestować przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Związkowcy zarzucają Czarnkowi, że z powodu niskich pensji nauczyciele masowo odchodzą ze szkół. Szef resortu oświaty przeczy jednak tym doniesieniom. - Żadnej zapaści, o której mówi ZNP, w polskich szkołach nie będzie - uważa.

Tragedia w Opolu: nie żyje 4-latka i jej 3-letni braciszek. Prokuratura zna już przyczyny dramatu

Minister odrzuca dane przytaczane przez związkowców i ekspertów

Według ZNP w szkołach w całym kraju brakuje ponad 20 tys. nauczycieli - przede wszystkim o psychologów, nauczycieli WF-u, matematyków i polonistów. Z kolei eksperci z edukacyjnej grupy Dealerzy Wiedzy przewidują, że we wrześniu nie odbędą się dziesiątki tysięcy zajęć. - Zaczniemy wrzesień z 8-10 tysiącami braków - wyliczyli.

Przemysław Czarnek odniósł się przede wszystkim do głosów odnośnie do wakatów na stanowiskach nauczycieli. W jego opinii panika jest zupełnie niepotrzebna.

- Przed powrotem uczniów do klas ta liczba wakatów, które są w polskich szkołach, utrzymuje się na mniej więcej takim samym poziomie jak w zeszłym roku i latach ubiegłych. Liczba wakatów, jeśli chodzi o pełne etaty nauczycieli wykazanych na dzień wczorajszy [wtorek - przyp. red.] na stronach kuratorów, zgłaszanych przez dyrektorów szkół, jest zdecydowanie poniżej jednego procenta - powiedział minister podczas dzisiejszej (30.08) konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji.

Co nowego czeka od września uczniów?

Przemysław Czarnek wymienił, co nowego czeka uczniów, którzy 4 września przekroczą progi szkół. - To przede wszystkim druga klasa Historii i teraźniejszości [...], to branżowe centra umiejętności, które już się tworzą i dźwigają szkolnictwo zawodowe na bardzo wysoki poziom europejski i światowy, to dodatkowe wynagrodzenie dla nauczycieli, to kontynuacja i zwiększenie finansowania naszych sztandarowych programów takich jak "Poznaj Polskę", "Poznaj Polskę - kraj rodzinny", "Poznaj Polskę w Europie", "WF z AWF - aktywny powrót uczniów do szkoły", czy też Laboratoria Przyszłości i Mobilne Laboratoria Przyszłości - mówił.

Przypomniał też o 400 tys. laptopach dla czwartoklasistów i o bonie w wysokości 2,5 tys. zł na laptopa dla nauczycieli. - To są nowości, których nigdy nie było w polskim systemie oświaty - tłumaczył szef resortu oświaty.

Źródło: Konferencja Przemysława Czarnka z dn. 30.08.2023