Goniec.pl
czarnek

Pawel Wodzynski/East News

Przemysław Czarnek chce zmniejszenia godzin zajęć lekcyjnych. "Uczeń jest zmęczony"

8 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Minister edukacji zapowiedział odchudzenie podstawy programowej w szkołach. Przemysław Czarnek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu tłumaczył, że po siódmej godzinie lekcyjnej uczniowie są zmęczeni i tracą koncentrację. Zapowiedział również, że wprowadzone zostaną zmiany, które "będą krzewiły postawy patriotyczne".

Rozpoczęty przed tygodniem rok szkolny 2020/21 przyniósł wiele zmian, które dotknęły zarówno dzieci i rodziców, jak i nauczycieli. Przez kilka miesięcy przed wakacjami uczniowie uczestniczyli wyłącznie w zajęciach odbywających się w trybie zdalnym.

doda-zle-wiesci

Doda przeżyła załamanie nerwowe. "Naprawdę byłam na dnie"

CZYTAJ DALEJ

Minister edukacji chce zmian w oświacie

Podczas wtorkowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister edukacji opowiadał o zmianach, które chciałby wprowadzić w polskim systemie oświaty. Przemysław Czarnek przyznał, że niezbędne jest odchudzenie podstawy programowej.

- Bez wątpienia musimy popracować nad odchudzaniem podstawy programowej niektórych przedmiotów, po to, żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż sześć, siedem godzin w szkole. Wydaje się, że 9 godzin w szkole powoduje, że na siódmej, ósmej, dziewiątej lekcji ta percepcja jest już na niskim poziomie. Uczeń jest zmęczony i edukacja staje się wtedy mało efektywna - zauważył minister edukacji.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przedmioty, których wymiar zostanie zmniejszony, zostaną wskazane przez ekspertów. Zdaniem Przemysława Czarnka, "we wszystkich obszarach możemy znaleźć takie elementy, które nie są konieczne, a które spowodowałyby skrócenie pobytu ucznia w szkole, co by uefektywniło naukę".

"Patriotyzm jest nierozłącznie związany z odpowiedzialnością"

Nie jest tajemnicą, że minister edukacji chce zwiększyć nacisk na przekazywanie uczniom wartości patriotycznych. Według niego "patriotyzm jest nierozłącznie związany z odpowiedzialnością" i troską o środowisko, w którym młodzież dorasta.

- Pamiętajmy, że szkoła, tak jak Kościół i inne środowiska, pełni tutaj funkcję służebną i pomocniczą w stosunku do głównej funkcji, jaką pełni rodzina. Rodzina jest tym pierwszym i najważniejszym ośrodkiem, w którym młody człowiek wzrasta i w którym uczy się również takich cech jak patriotyzm - wskazał Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji dodał, że "funkcja wychowawcza szkoły powinna być realizowana bardzo aktywnie", co tłumaczy zmiany w kanonie lektur. Minister edukacji uważa, że nowe pozycje będą krzewiły postawy patriotyczne.

Pytany, które organizacje pozarządowe mogą wspierać rozwój patriotyzmu u młodych ludzi, wymienił Związek Harcerstwa Polskiego. Zaznaczył jednak, że udział w podobnych inicjatywach jest "dokładaniem dodatkowych obowiązków".

Trudno uwierzyć, co zrobił Robert Lewandowski. Nieprawdopodobne rekordy

Pytanie 1 z 7

Lewandowski zagrał w kadrze 124 razy (stan na 5 września). Kto ma więcej spotkań w reprezentacji?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >
nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >

Wiadomości

74-latek został okradziony po wyjściu z banku. Rzucił się złodziejom na samochód

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

Czytaj więcej >