Goniec.pl
Protest przed siedzibą PiS

Twitter/AGROunia

Protest przed siedzibą PiS. "To jest już państwo policyjne"

21 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

We wtorek Agrounia i pracownicy firmy Maga Foods zorganizowali protest przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Powodem było omyłkowe wpisanie spółki na listę sankcyjną, przez co grozi jej upadłość. - Nie wolno tej sprawy odpuszczać - przekonywał lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Podczas protestu aktywista odniósł się nie tylko do trudnej sytuacji Maga Foods, lecz także skrytykował zachowanie policji. Nie krył zdziwienia, gdy zobaczył tłumy funkcjonariuszy ochraniających siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.

Podwyżki dla posłów i senatorów na prowadzenie biur

Polacy liczą każdy grosz, a politycy zarabiają więcej niż przed rokiem. Dostali podwyżki

CZYTAJ DALEJ

Protest przeciwko fatalnej pomyłce MSWiA

Maga Foods należy do holenderskiej grupy Signature Foods. Mimo tego została wpisana na listę sankcyjną przygotowaną przez MSWiA. Wskazywano bowiem, że jest powiązana z rosyjskim oligarchą.

W rezultacie oznacza to blokadę działalności firmy, która uchodzi za jednego z największych producentów surówek i w 90 procentach skupuje warzywa od polskich rolników. Z tego powodu w sprawę zaangażowała się Agrounia.

W geście protestu przeciwko decyzji MSWiA pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie pojawili się zarówno członkowie Agrounii, jak i sami pracownicy Maga Foods. Demonstrację relacjonował dziennikarz Radia ZET Rafał Miżajewski, który podkreślił, że "ponad 200 pracowników - w tym całe ukraińskie rodziny - zostały bez środków do życia".

W trakcie protestu głos zabrał lider Agrounii Michał Kołodziejczak. - Nie wolno tej sprawy odpuszczać i ja jej nie odpuszczę, nasi ludzie jej nie odpuszczą i będziemy z wami razem do końca, który musi być wtedy, gdy ta firma zostanie uruchomiona od nowa - przekonywał.

Manifestujący przynieśli pod siedzibę PiS transparenty z napisami: "Maga chce pracować", "Oddajcie nam nasze miejsca pracy", "Maga to wsparcie dla rolników" czy "Maga protestuje, bo rząd nam firmę blokuje".

Setki policjantów, zamknięta ulica

Na miejscu pojawiła się również policja, co zaskoczyło Michała Kołodziejczaka. Z jego relacji wynikało, że na proteście stawiły się setki funkcjonariuszy, a ul. Nowogrodzka została zamknięta.

- To już jest dla mnie jakieś państwo policyjne. To patologia tego całego systemu, całej tej sytuacji. Na pikietę przyszło może sto osób - stwierdził. Jego zdaniem, zamiast policjantów do tłumu powinien wyjść prezes Kaczyński i powiedzieć: "rozwiążemy sytuację, przepraszamy, wracajcie do roboty".

Screen Youtube / Kancelaria Premiera

Opozycja zareagowała na rezygnację Kaczyńskiego. Padło wiele mocnych słów

CZYTAJ DALEJ

W trakcie demonstracji lider Agrounii zwrócił się także bezpośrednio do policjantów. - Wy wszyscy macie przodków rolników, a chronicie partii, która z nami walczy, walczy z waszymi przodkami. Tego wam nikt nigdy nie zapomni - wskazał.

Do licznej obstawy w trakcie demonstracji Agrounia nawiązała także we wpisie na Twitterze. "Dziesiątki radiowozów. W pogotowiu więźniarka. [...] Prezes PiS chroniony jak nikt w kraju", czytamy.Nie wiadomo, jakie były oficjalne powody zamknięcia ulicy, na której mieści się siedziba PiS. Jednak niewykluczone, że teza Agrounii jest prawdziwa, ponieważ policjanci bacznie ochraniają prezesa w trakcie m.in. miesięcznic smoleńskich.
WARSZAWA - PILNE

Protest AgroUnii w Warszawie. Tysiące wściekłych rolników pod Pałacem Kultury, ogromne utrudnienia

W Warszawie trwa protest AgroUnii pod hasłem "Godna płaca za ciężką pracę". Do stolicy kraju ściągają rolnicy z całej Polski, którzy zbierają się pod Pałacem Kultury. Do nich dołączają również przedstawiciele innych gałęzi gospodarki, a organizatorzy manifestacji zapowiadają pojawienie się również ponad 200 traktorów na ulicach miasta. - Mamy 200 traktorów, po drodze dołączają kolejne. Kilka tysięcy ludzi czeka w Warszawie - przekazali organizatorzy protestu na Facebooku. Protestujący rolnicy są zdeterminowani, by osiągnąć swoje cele. O godzinie 10:00 planowano start pieszej części manifestacji, która ruszyła spod Pałacu Kultury i Nauki w centrum miasta w stronę kancelarii premiera. Rolnicy chcą przekazać Mateuszowi Morawieckiemu petycję. - Próbujemy rozwiązać nasze problemy z każdej strony. [...] Rolnicy są zdeterminowani i wściekli. Dojedziemy tam, gdzie się da - zapowiadają manifestanci. Na miejscu warszawskiego protestu AgroUnii są nasi reporterzy. Zobacz galerię zdjęć z manifestacji rolników pod Pałacem Kultury. /fot. Jakub Bujnik

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Polacy: "I tak będzie rządził z tylnego fotela"

  • Bulwersująca wypowiedź Kukiza o dziennikarce na antenie radia. Prowadzący musiał go upominać

  • Wyciekły poufne maile o majątku Putina. Niebywałe bogactwo, luksusowe wille i jachty to nie wszystko

Źródło: goniec.pl, gazeta.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >