serce: trening interwałowy Żródło: Myriams-Fotos

Prosty 15-minutowy trening zmniejsza ryzyko zawału serca. Ostatnio staje się coraz bardziej popularny

3 Maj 2021 Damian WitońDamian Witoń

Genialny sposób na to, aby pomóc swojemu sercu i sprawić, aby służyło nam jeszcze przez wiele lat zyskuje ostatnio na popularności. Badania wykazały szereg pozytywnych rezultatów, jakie można uzyskać regularnie go stosując. Nie zabierze nam dużo czasu, wystarczy 15 minut dziennie.

Trening interwałowy wysokiej intensywności staje się coraz bardziej popularny w ostatnim czasie. Trudno się temu dziwić, gdyż najnowsze badania wykazały, że może przynieść szereg wspaniałych korzyści dla naszego zdrowia. Poza tym nie trzeba wiele, aby zacząć go uprawiać. Już 15 minut dziennie może zrobić dla nas wiele dobrego.

Trening HIIT coraz bardziej popularny. Badania wykazały, że może przynieść nam wspaniałe rezultaty

HIIT to trening interwałowy wysokiej intensywności, który według wyników najnowszych badań, może przynieść nam wiele wspaniałych efektów. Wystarczy poświęcić na niego zaledwie 15 minut dziennie. Ostatnio zyskuje na popularności, co chyba nie powinno być dla nikogo zaskoczenie, zważywszy na to, ile dobrego może zrobić dla naszego organizmu.

Trening HIIT obniża ciśnienie, pomaga w kontrolowaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i poprawia wydolność kardiometaboliczną.

Wiadomość o śmierci obiegła Polskę. Nie żyje 25-letni Adam i jego mamaWiadomość o śmierci obiegła Polskę. Nie żyje 25-letni Adam i jego mamaCzytaj dalej

Podstawową zasadą treningu interwałowego wysokiej intensywności jest wykonywanie ćwiczeń naprzemiennie, jeśli chodzi o intensywność. Przykładowo możemy biegać w zmiennym tempie, zaczynając od kilku minut wolnego truchtu, by potem na kilka chwil przejść w szybki bieg lub nawet sprint, jeśli jesteśmy wystarczająco wysportowani.

Następnie wracamy do truchtu i powtarzamy taki cykl aż do końca treningu. Ważne, aby podczas niego nie robić przerw. Jeśli ktoś nie lubi biegać, trening HIIT może wykonywać również, chociażby jeżdżąc na rowerze.

Naukowcy dokładnie zbadali wpływ treningu HIIT na organizm człowieka. Doszli do bardzo ciekawych i obiecujących wniosków, które sprawiają, że warto się nim zainteresować. Trening interwałowy wysokiej intensywności zmienia strukturę naszego serca. Komory stają się większe, co pozwala mu na pompowanie do ciała większej objętości krwi z każdym uderzeniem,

Regularne wykonywanie tego typu treningu zmniejsza ryzyko wystąpienia i udarów nawet o 30 procent. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorosłe osoby wykonywały od 150-300 minut treningów o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub od 75-150 minut energicznych ćwiczeń tygodniowo.

Nie oznacza to jednak, że nie uzyskamy żadnych rezultatów, trenując krócej, jeśli nie mamy tyle czasu, ile sugeruje WHO. Niezależnie od tego, nigdy nie powinniśmy zapominać jednak o dokładnej rozgrzewce.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: FOCUS

Następny artykuł