Goniec.pl > Wiadomości > Profil Konfederacji na Facebooku został odblokowany. Minister cyfryzacji ogłosił triumf wolności słowa
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 17:22

Profil Konfederacji na Facebooku został odblokowany. Minister cyfryzacji ogłosił triumf wolności słowa

Sławomir Mentzen, Facebook
Simon/pixabay, Wojciech Olkusnik/East News

Po pół roku profil Konfederacji na Facebooku został odblokowany. W styczniu Meta poinformowała, że ban ma związek z naruszaniem regulaminu dotyczącego informacji na temat COVID-19. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił triumf wolności słowa.

Facebook odblokował profil Konferderacji

5 stycznia facebookowy profil partii Sławomira Mentzena, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna został zbanowany. W momencie zablokowania profilu obserwowało go ponad 670 tys. osób. Administratorzy platformy społecznościowej argumentowali, że ugrupowanie naruszyło regulamin dotyczący informacji na temat COVID-19. - To próba ingerencji w demokrację - komentował wtedy Bosak.

- Możemy mieć różne poglądy, nie ma zgody na równych i równiejszych w sieci - pisał ówczesny pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, obecnie już minister.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Minister cyfryzacji ogłosił triumf wolności słowa

- Presja ma sens. Profil Konfederacji na Facebooku wraca - ogłosił w środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jak stwierdził dodał, "możemy się nie zgadzać, ale dla PiS-u wolność słowa zawsze będzie najważniejsza".

Pytany, o jaką dokładnie presję chodzi, polityk wymienił “szereg spotkań na najwyższym szczeblu i wskazywanie, że nie można w nietransparentny i wybiórczy sposób banować. Szczególnie profili, które mają wpływ na debatę publiczną".

Politycy Konfederacji są bardzo aktywni w sieci

Na początku 2022 roku strona Konfederacji była największym fanpagem politycznym w Polsce. W porównaniu do profili PiS-u i PO, które obserwowało ok. 300 tys. osób, Konfederację śledziło o wiele więcej fanów. 

Mimo zablokowania strony Konfederacji na Facebooku, ugrupowanie wciąż utrzymuje swoją aktywność w internecie. Filmy na TikToku autorstwa Sławomira Mentzena osiągają kilkaset tysięcy wyświetleń, a czasami nawet więcej.

Źródło: Janusz Cieszyński/Twitter