Goniec.pl
Dzieci prawdopodobnie wrócą do przedszkoli i żłobków

fot. pixabay.com/fernandozhiminaicela

Prof. Marczyńska: Od 19 kwietnia bardzo możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Dzieci już wkrótce będą mogły wrócić do żłobków oraz przedszkoli? Właśnie zakończyło się spotkanie Rady Medycznej. Jak stwierdziła prof. Marczyńska, bardzo możliwe, że placówki te będą mogły zostać otwarte już 19 kwietnia.

Według prof. Magdaleny Marczyńskiej, bardzo prawdopodobne jest to, że dzieci już od najbliższego poniedziałku będą mogły przebywać w żłobkach oraz przedszkolach. Jest to wniosek po zakończeniu spotkania Rady Medycznej. 

Ekspertka stwierdziła, że 19 kwietnia placówki mogą zostać otwarte, choć na odmrażanie innych sektorów gospodarki Polakom przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Jej zdaniem luzowanie innych obostrzeń epidemicznych w najbliższych dniach jest mało prawdopodobne. 

Dzieci już w poniedziałek wrócą do przedszkoli i żłobków? 

Prof. Marczyńska w rozmowie z Polskim Radiem stwierdziła, że najmłodsze dzieci stanowią ok. 1 proc. wszystkich zakażeń COVID-19. Po przeanalizowaniu danych Ministerstwa Zdrowia zauważono, że liczba zakażeń w tej grupie rosła wraz z falą epidemii, ale jej nie wyprzedzała.

Zdaniem ekspertki od chorób zakaźnych wieku dziecięcego, na podstawie dyskusji gremium, prawdopodobieństwo otwarcia przedszkoli i żłobków określić można jako wysokie

W dalszej części rozmowy prof. Marczyńska zaznaczyła również, że Rada Medyczna zdaje sobie sprawę ze zmęczenia społeczeństwa obostrzeniami. Zaznaczyła jednak, że są to działania stojące na straży wydolności polskiego systemu zdrowia.

Przywrócenie funkcjonowania części sfery edukacji prawdopodobnie nie obejmie jednak klas I-III szkół podstawowych. Eksperci mieli w tej kwestii doradzać premierowi zapobiegliwość i wstrzymanie się z podjęciem decyzji o otwarciu. 

Negatywna opinia o znoszeniu obostrzeń dotyczyć miała również innych sektorów gospodarki. Jak stwierdziła prof. Marczyńska, o znoszeniu zakazów w innych sektorach gospodarki niż edukacja nawet nie było mowy.

Jutro wszystko stanie się jasne

Relacja ekspertki z Rady Medycznej może być zapowiedzią tego, co usłyszmy jutro na konferencji prasowej przedstawicieli rządu. Zgodnie z zapowiedziami, prawdopodobnie Adam Niedzielski 14 kwietnia zdradzi Polakom dalszej kroki dotyczące lockdownu w naszym kraju

We wtorek Wojciech Andrusiewicz wyjawił, że pierwszą sferą, którą chce odblokowywać rząd, jest nauka. Pokrywa się to więc ze słowami prof. Marczyńskiej. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które pojawiały się wcześniej, omawiany miał być jeszcze temat klas I-III, ale spotkanie Rady Medycznej być może będzie decydujące w tej kwestii. 

W środę odbyć się ma również spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. To na nim prawdopodobnie zapadną ostateczne decyzje ws. lockdownu w Polsce. Zaraz po nim zwołana ma zostać oficjalna konferencja prasowa. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >