Goniec.pl > Wiadomości > Prezydent podpisał ustawę ws. bezpiecznego kredytu mieszkaniowego. Jest wiele korzyści
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 12:56

Prezydent podpisał ustawę ws. bezpiecznego kredytu mieszkaniowego. Jest wiele korzyści

Andrzej Duda
prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą bezpiecznego kredytu mieszkaniowego 2 proc.  Program ma wejść w życie 1 lipca. Już cztery instytucje zadeklarowały wprowadzenie kredytu od 3 lipca.

Prezydent podpisał ustawę ws. bezpiecznych kredytów 2 proc.

W środę (7.06) prezydent Andrzej Duda podjął decyzję dotyczącą programu dopłat do kredytu mieszkaniowego. Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa, została podpisana przez prezydenta. Zgodnie z decyzją ma wejść w życie 1 lipca.

Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą umowę z BGK. Obecnie cztery instytucje zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" od 3 lipca.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Kto otrzyma kredyt i jakie są jego warunki?

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Maksymalna kwota kredytu, którą jedna osoba może otrzymać, wynosi 500 tys. zł. Natomiast w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem, maksymalna kwota kredytu została ustalona na 600 tys. zł. Program dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Istotne jest również to, że w ramach tego programu nie ma ograniczeń co do limitu cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Dopłata do raty kredytu mieszkaniowego jest obliczana jako różnica między stałą stopą procentową ustalaną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach udzielających kredytów a oprocentowaniem wynoszącym 2 proc. Przyznawana dopłata będzie obowiązywać przez 10 lat.

Wprowadzono specjalne konto oszczędnościowe

Kredyt będzie spłacany w ramach formuły stałych rat kapitałowych, co oznacza, że będą stosowane malejące raty kapitałowo-odsetkowe. W okresie obowiązywania dopłat, oprocentowanie kredytu dla kredytobiorcy wyniesie 2 proc. powiększone o marżę, prowizję oraz inne opłaty bankowe (jeśli takie zostaną pobrane). 

W ramach nowej ustawy wprowadzane jest specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty na to konto (co najmniej 11 wpłat rocznie o wartości minimum 500 zł) będą uprawniać do otrzymania dodatkowej premii mieszkaniowej, finansowanej z budżetu państwa. Wysokość premii będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Co roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Ponadto oszczędności zgromadzone na tym koncie zostaną dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Źródło: prezydent.pl