Pracowałeś jeszcze przed 1999 r.? Ważne wieści z ZUS, wielu Polaków musi o tym wiedzieć
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dobrą informację dla wielu obecnych i przyszłych emerytów. Pracownicy instytucji zachęcają bowiem do przeszukania swoich dokumentów. Okazuje się, że dzięki analizie historii zatrudnienia możemy wpłynąć na wysokość naszego świadczenia. Prezentujemy, jak można tego dokonać.
W jaki sposób można zwiększyć emeryturę z ZUS?
Wielu obecnych i przyszłych emerytów zastanawia się, czy można wpłynąć na wysokość swojego świadczenia. Okazuje się, że jest to jak najbardziej realne. Z przekazu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że kluczową kwestią jest przeszukanie domowych czeluści i znalezienie wszelkich dokumentów potwierdzających naszą dotychczasową karierę zawodową.
W sytuacji, gdy ZUS nie posiada pełnej dokumentacji, to właśnie dostarczenie brakujących pism może mocno wpłynąć na wysokość ewentualnego świadczenia.
Specjalny zasiłek od ZUS dla osób mieszkających na tych terenach. Wystarczy oświadczenie "Co łaska", czyli ile? Ksiądz w tym mieście ma kasować za pogrzeb 6000 złotychKto może ubiegać się o wyższą emeryturę?
Jak podkreślają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, temat ten dotyczy głównie osób, które rozpoczęły swoją działalność zawodową przed 1999 rokiem. To właśnie reforma emerytalna, która w tamtych latach weszła w życie, wprowadziła wiele zmian, które dziś mogą mieć wpływ na wysokość emerytur. Należy jednak pamiętać, że aby zwiększyć swoje świadczenie, należy złożyć wymagane dokumenty w odpowiednim oddziale ZUS.
ZOBACZ: Zarabiasz 7000 zł brutto? Taką emeryturę możesz dostać w przyszłości
Opisywana kwestia może być szczególnie bolesna dla wielu dotychczasowych emerytów, którzy już od kilku lat otrzymują swoje świadczenia. Część z nich może sobie nie zdawać sprawy z dostępnej możliwości i przez to przez wiele lat otrzymywać zaniżone emerytury.
Gdzie należy zgłosić się po brakujące dokumenty?
Warto wspomnieć, że samo kompletowanie dokumentów może być trudnym i długotrwałym procesem. Wszystko ze względu na zmiany, które cały czas zachodzą na polskim rynku pracy. W tym przypadku konieczny może być kontakt z byłymi pracodawcami lub archiwami.
Szczególnie w sytuacji, gdy nasze byłe zakłady pracy zniknęły już z mapy funkcjonujących przedsiębiorstw. Pracownicy ZUS podpowiadają jednak, w jaki sposób można uzyskać dostęp do tego typu pism.
Zlikwidowane lub przekształcone zakłady pracy powinny mieć swoich prawnych następców, którzy przejęli ich archiwalne dokumenty - przekazała w rozmowie z "Interią" Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.