Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.12.2022 18:28

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

sędzia
Pixabay/ Daniel_B_photos

Od pewnego czasu trwa proces 62-letniego Zbigniewa K., biznesmena, który głównie zasłynął jako właściciel zakładu mięsnego i sieci sklepów „Zbyszko”. Mężczyzna ma nie lada kłopoty, ponieważ prokuratura zarzuciła mu oszustwa na ponad 23 mln zł. Poszkodowanych ma być około 400 osób. Chodzi głównie o hodowców bydła, którzy nie otrzymali zapłaty za dostawy. Przedsiębiorcy grozi nawet 10 lat więzienia.

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych

Nowe światło na całą sprawę rzucają wczorajsze (4 grudnia) zeznania 52-letniej Marzanny M., która do 2019 roku była główną księgową w firmie Zbigniewa K. Podczas rozprawy odbywającej się w Sądzie Okręgowym w Łodzi, kobieta zeznała, że tuż przed jej odejściem z zakładów mięsnych, sytuacja finansowa była skomplikowana.

Zdaniem byłej księgowej oskarżany przedsiębiorca przestał płacić niektórym kontrahentom. Ratunek miały stanowić dalsze kredyty. Jak się jednak okazało, banki odmówiły kolejnych pożyczek. Ze względu na odmowy, Zbigniewa K. miał popaść w jeszcze większe tarapaty. Gwoździem do trumny miała okazać się dodatkowa porażka przy otwieraniu nowej linii produkcyjnej hamburgerów, która miała poprawić sytuację finansową zakładu mięsnego biznesmena.

Izraelski kontrahent

Dodatkową kwestią, którą na wczorajszej rozprawie poruszył sędzia Piotr Wzorka, była kwestia depozytu w wysokości 500 tys. euro, którą firma miała uzyskać od kontrahenta z Izraela, w ramach dostawy wyrobów koszernych.

Pieniądze, zamiast pokryć bieżące zapotrzebowanie związane z zagranicznym zamówieniem, zostały przez oskarżonego przekazane rolnikom za dostawy bydła i w ten sposób depozyt został wyczerpany. Ze względu na to posunięcie, jednym z pokrzywdzonych w sprawie jest właśnie kontrahent z Izraela.

Właściciel zakładów "Zbyszko" Zbigniew K. został aresztowany w marcu 2021 roku. 62-latkowi grozi kara więzienia nawet do lat 10. Zarzuty postawiono ponadto trzem innym osobom związanym z działalnością Zbigniewa K.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Dziennik Łódzki