Goniec.pl

Marek BAZAK/East News

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Zacznie się już 1 stycznia

4 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Od 1 stycznia 2023 wszystkich emerytów oraz rencistów w naszym kraju czeka ważna zmiana. Wraz z nowym rokiem będą mogli oni skorzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty - niezwykle istotnego dokumentu, szczególnie w kontekście zniżek, ale nie tylko.

Ważne zmiany od 1 stycznia dla wielu Polaków

Do tej pory legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest tylko w postaci plastikowej karty. Niedługo ma się to zmienić, ponieważ od nowego roku do użytku wejdzie elektroniczny odpowiednik dokumentu, który ma być dostępny w aplikacji mObywatel. Elektroniczna legitymacja, czyli mLegitymacja będzie umożliwiać korzystanie z dokumentu przy użyciu smartfonów. To dobra zmiana, bo coraz większa ilość naszych rodaków woli "przechowywać" swoje dokumenty właśnie w formie elektronicznej, w aplikacji.

Jak podkreśla "Super Express", elektroniczne legitymacje będą "wydawane" przez terenowe oddziały ZUS na wniosek wszystkich osób zainteresowanych. Wymagane będzie udostępnienie danych umożliwiających, których wprowadzenie do systemu umożliwi wszystkim zainteresowanym obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

Nie będzie jednak przymusu, wszyscy emeryci i renciści, którzy przyzwyczajeni są do tradycyjnej "blaszki", będą mogli korzystać z niej w dalszym ciągu.

Co daje legitymacja?

Ulga, z której najczęściej korzystają Polacy, a którą zapewnia właśnie legitymacja emeryta-rencisty, to bez wątpienia tańsza lub darmowa komunikacja miejska. Ulga nie jest jednolita dla całego kraju, każda gmina ustala jej wysokość indywidualnie, ale zazwyczaj jest tak, że emeryci i renciści mogą jeździć ze znaczną zniżką lub za darmo. Natomiast po przekroczeniu 70. roku życia senior ma prawo poruszać się transportem miejskim całkowicie bezpłatnie.

Dodatkową korzyścią, która płynie z posiadania legitymacji emeryta-rencisty to znacznie ułatwiona możliwość korzystania z rozmaitych ośrodków rehabilitacyjnych oraz uzdrowisk. Często takie placówki mają specjalnie skonstruowane oferty właśnie dla takich pensjonariuszy.

Dodatkowym plusem może być też możliwość tańszych podróżnych pociągami. W przypadku przewoźników kolejowych emeryci w ciągu roku mogą skorzystać ze specjalnej ulgi 37 proc., która dotyczy dwóch przejazdów w 2 klasie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Jarosław Kaczyński ufał jej bezgranicznie. Kim jest Barbara Skrzypek?

  • Jarosław Kaczyński rozpływa się nad Tadeuszem Rydzykiem, ujawniono treść listu. "Dziękujemy Stwórcy za ten dar"

  • Nawet 40 tysięcy złotych na start. Pieniądze może otrzymać niemal każdy. Co trzeba zrobić?

Źródło: Super express

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]