Goniec.pl > Polska > Ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Zacznie się już 1 stycznia
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 04.12.2022 22:46

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Zacznie się już 1 stycznia

Legitymacja pieniądze
Marek BAZAK/East News

Od 1 stycznia 2023 wszystkich emerytów oraz rencistów w naszym kraju czeka ważna zmiana. Wraz z nowym rokiem będą mogli oni skorzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty - niezwykle istotnego dokumentu, szczególnie w kontekście zniżek, ale nie tylko.

Ważne zmiany od 1 stycznia dla wielu Polaków

Do tej pory legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest tylko w postaci plastikowej karty. Niedługo ma się to zmienić, ponieważ od nowego roku do użytku wejdzie elektroniczny odpowiednik dokumentu, który ma być dostępny w aplikacji mObywatel. Elektroniczna legitymacja, czyli mLegitymacja będzie umożliwiać korzystanie z dokumentu przy użyciu smartfonów. To dobra zmiana, bo coraz większa ilość naszych rodaków woli "przechowywać" swoje dokumenty właśnie w formie elektronicznej, w aplikacji.

Jak podkreśla "Super Express", elektroniczne legitymacje będą "wydawane" przez terenowe oddziały ZUS na wniosek wszystkich osób zainteresowanych. Wymagane będzie udostępnienie danych umożliwiających, których wprowadzenie do systemu umożliwi wszystkim zainteresowanym obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

Nie będzie jednak przymusu, wszyscy emeryci i renciści, którzy przyzwyczajeni są do tradycyjnej "blaszki", będą mogli korzystać z niej w dalszym ciągu.

Co daje legitymacja?

Ulga, z której najczęściej korzystają Polacy, a którą zapewnia właśnie legitymacja emeryta-rencisty, to bez wątpienia tańsza lub darmowa komunikacja miejska. Ulga nie jest jednolita dla całego kraju, każda gmina ustala jej wysokość indywidualnie, ale zazwyczaj jest tak, że emeryci i renciści mogą jeździć ze znaczną zniżką lub za darmo. Natomiast po przekroczeniu 70. roku życia senior ma prawo poruszać się transportem miejskim całkowicie bezpłatnie.

Dodatkową korzyścią, która płynie z posiadania legitymacji emeryta-rencisty to znacznie ułatwiona możliwość korzystania z rozmaitych ośrodków rehabilitacyjnych oraz uzdrowisk. Często takie placówki mają specjalnie skonstruowane oferty właśnie dla takich pensjonariuszy.

Dodatkowym plusem może być też możliwość tańszych podróżnych pociągami. W przypadku przewoźników kolejowych emeryci w ciągu roku mogą skorzystać ze specjalnej ulgi 37 proc., która dotyczy dwóch przejazdów w 2 klasie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super express