Goniec.pl

OSP Komorowice Krakowskie

Poranny pożar kamienicy w Bielsku-Białej zaskoczył lokatorów. Dwoje dzieci trafiło do szpitala

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pełen grozy poranek w Bielsku-Białej. Tuż przed 5:00 nad ranem w jednej z kamienic pojawiły się płomienie. Pożar trawił budynek, a śpiący lokatorzy nie byli świadomi śmiertelnego wręcz zagrożenia. 14 osób zostało ewakuowanych. Aż sześciu mieszkańców potrzebowało pomocy lekarzy i trafiło do szpitala.

Niedzielny poranek kojarzy się z błogością i spokojem. W Bielsku-Białej stało się wszystko, co zaprzecza tej wizji. Mieszańców kamienicy przy ul. Podwale ze snu wyciągnęło wycie syren.

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze kamienicy w Bielsku-Białej bladym świtem. Płomienie zaczęły pojawiać się ok. godziny 4:30. Wśród mieszkańców potrzebujących pomocy znajdowały się dzieci.

Bielsko-Biała: pożar kamienicy w centru miasta

Pożar kamienicy w Bielsku-Białej najprawdopodobniej rozpoczął się w najniższej kondygnacji budynku. Wstępne ustalenia wskazują, że płomienie zaczęły trwać budynek od piwnicy.

Strażacy podejrzewają, że zapaliły się składowane tam resztki śmieci. Gdyby nie szybka akcja służb i ewakuacja, sytuacja mogła przyjąć wyjątkowo tragiczny kierunek.

Bielsko-Biała: poranny pożar w kamienicy. Fot.: OSP Komorowice Krakowskie
Bielsko-Biała: poranny pożar w kamienicy. Fot.: OSP Komorowice Krakowskie

Nikt nie podejrzewał, że niedzielny poranek obudzi ich dym, czy walenie straży pożarnej do drzwi. Pod budynkiem pojawiło się wiele wozów strażackich. Konieczne było użycie drabiny, gdyż rozprzestrzeniający się pożar odgrodził części lokatorów drogę ucieczki.

Dwoje dzieci trafiło do szpitala

Pierwsze osiem osób wyszło z płonącego budynku jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Służby wiedziały, że wewnątrz kamienicy znajdują się jeszcze ludzie.

Strażacy mimo zagrożenia ruszyli na pomoc. Ewakuowali sześć kolejnych osób. Część osób mieszkających na drugim piętrze wydostało się z budynku przy pomocy strażackiej drabiny. Ludzie dosłownie stali w oknach i nawoływali pomocy.

Część osób została uwięziona na drugim piętrze płonącej kamienicy. Fot.: OSP Komorowice Krakowskie
Część osób została uwięziona na drugim piętrze płonącej kamienicy. Fot.: OSP Komorowice Krakowskie

Silny dym gryzł w oczy i utrudniał oddychanie. Szybko przyniosło to swoje skutki. Sześć osób trafiło do szpitala, a wśród nich znajdowało się dwoje dzieci.

Mogli już nigdy nie obudzić się ze snu

Wiadomo, że jedna z osób przewiezionych do pobliskiego szpitala została poparzona przez płomienie. Drugi poszkodowany podtruł się dymem. To skutek wdychania go w czasie snu. Kiedy pożar był dopiero w początkowej fazie i nie zaalarmował śpiących lokatorów, osoby znajdujące się na niższych kondygnacjach zostały wystawione na ogromne niebezpieczeństwo.

Pożar, który wybuchł w Bielsku-Białej około godziny 4:30 został ugaszony dopiero około godziny 7 nad ranem. W poskromnieniu płomieni brało udział łącznie siedem wozów strażackich.

Po zakończeniu akcji gaśniczej do kamienicy wkroczyli prawdziwi specjaliści. Badali oni, czy po pożarze lokatorzy mogą bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań i zacząć szacować szkody. Specjalistyczny sprzęt nie wykazał obecności żadnych trujących gazów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Lubin: Wóz strażacki zderzył się z osobówką. Dwie osoby ranne, wezwano śmigłowiec LPR

  • Rodzina z Radomia wyjechała na wakacje. 15-latek dźgnął ojczyma nożem

  • Dramat w Małopolsce. 6-latek spadł z balkonu, nie żyje. "Lekarz LPR mógł tylko potwierdzić zgon"

Źródło: rmf24.pl, bielsko.biala.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]