Goniec.pl
Policja

Jakub Kaminski/East News

Policja zapowiada dalsze kontrole. "Luzowanie obostrzeń nie oznacza całkowitego ich zniesienia"

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Zgonie z harmonogramem od wczoraj w Polsce została poluzowana kolejna partia obostrzeń. Policja przypomina jednak, że wiele przepisów nadal obowiązuje. Zapowiedziano, że funkcjonariusze będą reagować w przypadkach łamania zasad epidemicznych w kraju.

Od wczoraj możemy korzystać z powrotu kolejnych branż do funkcjonowania. Ku uciesze Polaków, można już m.in. korzystać z usług gastronomicznych zapewnianych w tzw. ogródkach. A po posiłku można uczestniczyć w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu (max. 25% obłożenia danego obiektu).

Wznowione zostało również operowanie domów kultury i innych przybytków świadczących działalność edukacyjno-animacyjną. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach, o ile są one organizowane na świeżym powietrzu.

Najgłośniejszym poluzowanym obostrzeniem jest na pewno nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką. Od wczoraj mamy możliwość nieegzekwowania tego przepisu na świeżym powietrzu, jeśli jesteśmy w stanie zachować dystans społeczny min. 1,5-metrowy.

Policja przypomina jednak, że nadal musimy zakrywać usta i nos w przypadku, kiedy wchodzimy do pomieszczeń bądź pojazdów transportu zbiorowego. Tutaj jak najbardziej funkcjonariusze mogą nadal nałożyć na nas mandat.

- Policjanci nieustannie wspierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami - czytamy w oficjalnym komunikacie służb mundurowych.

Tym samym funkcjonariusze nadal będą kontrolować, czy nie dochodzi do łamania zasad przeciwdziałania epidemii COVID-19 w Polsce. W przypadku uzasadnionych podejrzeń nieprzestrzegania przepisów zostaną podjęte odpowiednie kroki przewidziane w ramach prawnych.

Kolejne luzowanie obostrzeń 21 maja

W następnej kolejności do funkcjonowania zostaną przywrócone instytucje kultury, w których na widowni zasiądzie max. 50% publiczności. Ważne, że w salach nie będzie można spożywać napojów ani posiłków.

Z kolei 28 maja będziemy mogli zająć do połowy dostępnych miejsc siedzących wewnątrz lokali gastronomicznych. Możliwe również będzie organizowanie imprez okolicznościowych do 50 osób (do limitu nie włączają się osoby w pełni zaszczepione na COVID-19).

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Policja.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >