Goniec.pl > Polska > Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz
Piotr Dutka
Piotr Dutka 28.09.2022 14:11

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

policjant-policja-radiowoz-budynek-kwp-bialystok
KWP Białystok

W środę 28 września na drogi w całym kraju wyjadą policyjne patrole, których głównych zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo wszystkich zmotoryzowanych. Funkcjonariusze będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne. Według oficjalnych informacji mandaty mogą wynosić nawet 3000 złotych.

Nowy taryfikator mandatów, który został wprowadzony w styczniu bieżącego roku, skutecznie wyhamował szaleńcze zapędy niektórych kierowców. Polscy policjanci mają jednak pełne ręce roboty, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Policja wyjedzie na polskie drogi. Posypią się mandaty. Mandaty nawet do 3000 złotych

W dobitny sposób świadczy o tym ogólnopolska akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", która jest cyklicznie przeprowadzana przez rodzime służby. Tym razem wypada w środę 28 września.

- Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje - powiedział nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wyjaśnił, że największy odsetek śmiertelnych wypadków i ofiar wśród pieszych jest spowodowany przez kierujących samochodami osobowymi. Główną przyczyną koszmarnych zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który w danym momencie przechodzi przez jezdnię.

Funkcjonariusze informują, że w czasie prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie dochodziło do potrąceń. To właśnie na nich, polscy policjanci skupią szczególną uwagę.

Wiele wskazuje na to, że w ruch pójdą nowoczesne drony, a także policyjne wideorejestratory. 

Za każdym razem mundurowi podkreślają, że rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Policjanci ostrzegają polskich kierowców. Mandaty nawet do 3000 złotych

Jak wiadomo, polskie prawo jest szczególnie rygorystyczne, jeśli chodzi o karanie groźnych piratów drogowych. Warto pamiętać, że wszystkie wykroczenia względem pieszych podpadają pod nowe prawo recydywy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mandat karny za złamanie przepisów polegający na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, bądź znajdującemu się na nim za pierwszym razem wynosi 1500 złotych.

W sytuacji, gdy dojdzie do ponownego popełnienia tego wykroczenia, czyli w warunkach recydywy, wówczas kara wynosi 3000 złotych – podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim.

- Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 pkt. karnych - przypominają policjanci.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z opublikowanymi danymi Komendy Głównej Policji od początku roku na polskich drogach doszło do 1598 wypadków na przejściach dla pieszych (w 2021 roku – 1320; w 2020 roku – 1784). W ich wyniku zginęło 96 osób (2021 roku – 83; 2020 roku – 128). 

Mundurowi apelują do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej uwagi, a także o szanowaniu innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialne zachowanie za kółkiem może zapobiec poważnym incydentom.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: