Polacy zasypali ZUS wnioskami. Może "ominąć" bardzo wysoką opłatę
Zainteresowanie rządowym programem dla przedsiębiorców przerosło oczekiwania. W ciągu zaledwie trzech dni od jego uruchomienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 48 tys. wniosków. Jak skorzystać ze specjalnych wakacji od płacenia składek?
Polacy masowo zgłaszają się po wakacje od składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe. Polscy mikroprzedsiębiorcy i komornicy sądowi właśnie zyskali możliwość wybrania jednego miesiąca w roku, za który nie będą musieli płacić składek na własne ubezpieczenie społeczne. Wiadomo już, że opcja ta cieszy się spory zainteresowaniem, jak z niej skorzystać?
ZOBACZ: Masz konto w Santander? Ważna zmiana już weszła w życie, znamy szczegóły
Wsyp do miski i postaw na parapecie. "Spocone okna" znikną raz na zawszeWakacje składkowe 2024: kto może skorzystać?
Aby uzyskać zwolnienie z opłaty składki na ubezpieczenie społeczne, mikroprzedsiębiorcy i komornicy sądowi muszą spełniać określone warunki. Najważniejszym jest limit przychodu – do 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki. Ponadto suma pomocy publicznej, którą otrzymali w ciągu ostatnich trzech lat, nie może przekroczyć 300 tys. euro. To jednak nie wszystko.
ZOBACZ: Wsyp do miski i postaw na parapecie. "Spocone okna" znikną raz na zawsze
Wniosek o wakacje składkowe ZUS
Przedsiębiorcy mogą raz w roku w wybranym miesiącu nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Warto pamiętać, że wakacje składkowe nie dotyczą składek zdrowotnych a także tych, które przedsiębiorca opłaca za swoich pracowników. Ponadto wartość składek, które pokryje budżet państwa, wpłynie na późniejsze świadczenie emerytalne i rentowe przedsiębiorcy.
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe? Zgłoszenia można nadsyłać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną. Ich rozpatrywanie odbywa się automatycznie, a decyzja zostanie przekazana za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. W przypadku otrzymania decyzji negatywnej, przedsiębiorcy będą mieli możliwość odwołania się do sądu za pośrednictwem ZUS.