Goniec.pl > Polityka > Polacy nie wierzą w PiS. Najnowszy sondaż ujawnił poważne problemy partii
Piotr Dutka
Piotr Dutka 16.08.2022 08:13

Polacy nie wierzą w PiS. Najnowszy sondaż ujawnił poważne problemy partii

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość nie ma w ostatnim czasie zbyt dobrej prasy. W potencjalny sukces partii Jarosława Kaczyńskiego nie wierzą nawet jego oddani wyborcy. Aż 41 proc. zwolenników ugrupowania nie wierzy, że partia będzie dalej po wyborach u steru władzy. Dane pochodzące z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski jasno i klarownie pokazują, że zarówno partia, jak i jej przywódca mają poważne problemy.

Powszechna drożyzna, a także galopująca inflacja to jedne z głównych problemy milionów Polaków. Są oni rozgoryczeni i winą za zaistniałą sytuację obarczają partię rządzącą. To właśnie dlatego, znaczące poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zaczyna powoli topnieć.

Newralgiczną sytuację ugrupowania zaogniło również skażenie Odry, które uwidoczniło, że PiS powoli traci kontrolę nad zarządzanym państwem. Widoczne tąpnięcie można zaobserwować nawet wśród wyborców PiS, którzy powoli tracą w ulubioną partię.

Kaczyński powoli traci kontrolę. Polacy chcą zmiany władzy

Polacy są przekonani, że zbliżające wybory mogą wyłonić jednego zwycięzcę, aczkolwiek zupełnie kto inny będzie w stanie rządzić naszym krajem, a także utworzyć nowy rząd.

Według 30,9 proc. badanych Prawo i Sprawiedliwość osiągnie najwyższy wynik w przyszłorocznych wyborach, aczkolwiek nie będzie w stanie rządzić. W ich opinii, PiS nie zdoła utrzymać władzy, ponieważ przejmie ją opozycja po utworzeniu koalicji.

Co ciekawe, im dalej w las, tym scenariusz, dla PiS staje się coraz bardziej niekorzystny. Kolejne 28,3 proc. wyborców uważa, że PiS wyborów już nie wygra. Uważają, że zwycięży jedno z ugrupowań opozycyjnych i to właśnie opozycja utworzy kolejny rząd w Polsce.

Zupełnie inny pogląd na daną sytuację przedstawia aż 27,3 proc. osób. Ci zakładają, że PiS będzie rządzić przez kolejne lata. 

Aż 13,5 proc. badanych nie ma bladego pojęcia, jaki scenariusz zmaterializuje się podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych. Nie byli oni w stanie przewidzieć, czy Jarosław Kaczyński obejdzie się smakiem, czy też po raz kolejny będzie triumfować w glorii chwały.

Wyborcy PiS nie mają wątpliwości. Wyniki sondażu są zaskakujące, Jarosław Kaczyński ma poważny problem

Ostatnie miesiące były dla Prawa i Sprawiedliwości niezwykle ciężkie. Wszechobecne afery, tragiczna sytuacja międzynarodowa, a przede wszystkim galopująca drożyzna, uderzyły w Polaków, którzy zasługując na chwilę oddechu, będą szukać alternatywy dla aktualnej władzy.

Według najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 48 proc. wyborców PiS jest przekonanych, że ich ukochane ugrupowanie zwycięży w wyborach i będzie w stanie utworzyć nowy rząd.

Zupełnie inny ogląd na sytuację przedstawiło aż 41 proc. sympatyków PiS. Uważają, że choć partia Kaczyńskiego wygra wybory, to nie uda się jej już utworzyć rządu

Zaledwie 9 proc. wyborców PiS nie ma zdania, a 2 proc. nie wierzy w wygraną partii w najbliższych wyborach.

Zgoła inna sytuacja występuje w innej grupie poddanej badaniu. Polacy, którzy jawnie deklarują, że sympatyzują nie tylko z PiS, ale również ze Zjednoczoną Prawicą, są przekonane już w 63 proc., że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, a następnie stworzy nowy rząd w Polsce.

Warto nadmienić, że oficjalny sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 5-9 sierpnia 2022 roku. Zastosowano metodę CAWI, na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wp.pl