Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polacy na samym końcu w unijnym rankingu wiedzy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 08.11.2021 12:12

Polacy na samym końcu w unijnym rankingu wiedzy

tłum
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska znalazła się na końcu rankingu wiedzy wśród mieszkańców Unii Europejskiej. Choć system edukacji w naszym kraju uważany jest za jeden z lepszych, Polacy nie mają się czym chwalić. Z dystansem podchodzimy do nauki i jej osiągnięć. Gorzej niż u nas jest tylko w pięciu innych krajach Wspólnoty.

Powszechnie uważa się, że polska nauka stoi na nie najgorszym poziomie. Zgodnie z rankingiem Pearsona, stworzonym przez jedną z największych na świecie prywatnych firm edukacyjnych, Polska zajmuje 10 miejsce na świecie i 5 w Europie pod względem jakości systemu edukacji. Jednak czy świadczy to o tym, że Polacy posiadają wiedzę godną pozazdroszczenia? Okazuje się, że niekoniecznie.

Druzgocące wyniki rankingu wiedzy

Eurobarometr, czyli międzynarodowy projekt regularnego badania opinii publicznej realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, przeprowadził test wiedzy wśród mieszkańców UE.

Niestety, wyniki nie świadczą zbyt dobrze o Polakach, którzy udzielili wielu ciekawych odpowiedzi na z pozoru łatwe pytania. Rezultaty przedstawił na swoim koncie na Twitterze Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak się okazało, wiedza naszych rodaków pozostawia wiele do życzenia. Na przykład, 28% z nas twierdzi, że najstarsi ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury. Wśród nich zapewne znalazłby się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który jeszcze niedawno utrzymywał, że pewne sprawy są znane ludziom "od miliardów lat".

Inne odpowiedzi także zaskakują. 44% Polaków sądzi, że liczba ludności na świecie przekroczyła 10 miliardów, podczas gdy tak naprawdę na kuli ziemskiej żyje obecnie 7,8 mld osób.

Najgorszy wynik w UE osiągnęliśmy odpowiadając, że laser działa skupiając fale dźwiękowe. Twierdzi tak 43% badanych, natomiast z teorią ewolucji nie zgadza się aż 36% respondentów. Niewiele ponad połowa Polaków uważa, że to prawda, że ludzie pochodzą od wcześniejszych gatunków zwierząt, a 40% Polaków wierzy w teorie spiskowe, że wirusy zostały wyprodukowane w laboratoriach, by kontrolować naszą wolność.

Polacy na końcu stawki

Ciekawie przedstawiają się także wyniki dotyczące postrzegania przez nas ludzi nauki. 79% z nas uważa, że naukowcy są inteligentni, co daje jeden z najniższych wyników w Unii. W czołówce rankingu plasuje się zaś 46% Polaków, którzy postrzegają naukowców jako aroganckich. Smutne wyniki odsłaniają także inną niewygodną prawdę. Tylko 40% z nas ogląda filmy dokumentalne lub czyta magazyny poświęcone nauce, a 59% Polaków nie robi tego w ogóle.

Od ostatniego badania w 2010 roku liczba osób bardzo zainteresowanych odkryciami naukowymi spadła w Polsce o 3 punkty procentowe. W tym samym czasie w Unii zainteresowanie tym tematem o 3 pp wzrosło. Niewiele osób (34%) wciąż rozmawia o sprawach związanych z nauką z rodziną lub przyjaciółmi, podczas gdy 65% Polaków tego nie robi. Sumując wszystkie wyniki, Polska znajduje się dopiero na 5. miejscu od końca, jeśli chodzi o stan wiedzy mieszkańców Unii Europejskiej. Za nami są tylko Grecja, Cypr, Bułgaria i Rumunia. Najlepiej w rankingu wypadają mieszkańcy Luksemburga.

Czarnek zachwycony poziomem edukacji w Polsce

Ostatnio, przy okazji Dnia Nauczyciela, minister edukacji Przemysław Czarnek wychwalał polski system edukacyjny. Pytany o to, w której dziesiątce krajów Europy umieściłby Polskę, stwierdził, że zdecydowanie byłoby to pierwsze miejsce.

- Jesteśmy w dniu 14 października, jestem ministrem edukacji i nauki w Polsce, więc nawet gdybym chciał, to nie powiedziałbym nic innego. Jesteśmy naprawdę w czołówce - oświadczył.

Jak podkreślił, Polacy zawsze mają jakieś kompleksy w stosunku do innych państw. Czarnek tak owych nie posiada i zaznacza, że chociażby matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż nawet w Finlandii, Szwajcarii czy Holandii. Sprawdź się w naszym quizie:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: Twitter, Rzeczpospolita

Tagi: