Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwyżki rachunków prądu nie dla wszystkich? Ma pojawić się specjalny bon
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.03.2024 09:07

Podwyżki rachunków prądu nie dla wszystkich? Ma pojawić się specjalny bon

pieniądze, rachunek
Fot.: Arkadiusz Ziolek/ East News

Polacy mają otrzymać specjalny bon energetyczny. Ma być to odpowiedź na przewidywane wzrosty rachunków za prąd. Po odmrożeniu cen energii elektrycznej część gospodarstw domowych może mieć problemy ze znalezieniem w budżetach wystarczającej liczby pieniędzy na pokrycie zobowiązań wobec dostawcy energii.

Bon energetyczny ma być odpowiedzią na podwyżki rachunków za prąd

Podwyżki rachunków za prąd staną się faktem już w lipcu. W II połowie roku dojdzie do odmrożenia cen energii i Polacy odczują to w swoich portfelach. Pieniądze, jakie trzeba będzie zabezpieczyć na rachunki za prąd, mogą przerosnąć część gospodarstw domowych.

Ze strony rządu pojawiła się informacja na temat planowanego wsparcia. Około 3 milionów gospodarstw będzie mogło liczyć na pomoc w kwestii wyższych rachunków za prąd. Pojawi się specjalny bon energetyczny.

Auto zaczęło płonąć na oczach ludzi. Nie żyje młody kierowca

Szczegóły bonu energetycznego nie są jeszcze znane

Bon energetyczny jest w procesie projektowania. W rządzie trwają prace nad szczegółami nowego wsparcia dla Polaków borykających się z problemami finansowymi po podwyżkach rachunków za prąd w II połowie roku 2024 r.

ZOBACZ: Czy niektórzy dostaną podwójną 13. emeryturę? Mowa aż o 3561 zł

- Mówimy o sytuacji, w której rachunki za energię są w wysokości często 30, 40 procent, a nawet połowy wszystkich wydatków. Mówimy też o rodzinach wielodzietnych, gdzie to zużycie jest bardzo duże. Mówimy generalnie o tych gospodarstwach domowych, w których ten poziom wydatków na energię elektryczną znacznie przewyższa średnią - powiedział w programie “Tłit” Wirtualnej Polski Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Bon energetyczny z progiem dochodowym?

Komu będzie przysługiwał bon energetyczny i jakie będą zasady jego przyznawania? Poza wyliczeniem, iż ta forma wsparcia będzie należeć się około 3 milionom gospodarstw, szczegółowy bonu energetycznego pozostają na razie nieznane. Nie jest jednak wykluczone, że jednym z kryteriów przyznania bonu w związku z podwyżką rachunków za prąd, będzie próg dochodowy.

ZOBACZ: To nie prima aprilis. 1 kwietnia w sklepach w życie wejdą ogromne zmiany

- To jest jedno z rozwiązań (próg dochodowy dla bonu energetycznego - przy. red.), które mogłoby funkcjonować, ale te szczegóły będą znane w momencie przedstawienia konkretnego projektu - dodała przedstawiciel resortu klimatu.

Źródło: wirtualna polska