Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pieniądze już trafiają do emerytów. Wzrósł jeden z dodatków do emerytury
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.03.2024 12:11

Pieniądze już trafiają do emerytów. Wzrósł jeden z dodatków do emerytury

pieniądze
Fot.: Zofia i Marek Bazak/East News

Jeden z dodatków do emerytury wzrósł aż o 705,88 zł. Pieniądze nie należą się jednak wszystkim seniorom. Wymóg dotyczący tego, kto otrzyma ten dodatek od ZUS, dotyczy wieku. Emerytura honorowa w nowej wysokości już od 1 marca 2024 r. trafiła do uprawnionych emerytów. Jej kwota nie jest mała.

Spora podwyżka dodatku do emerytury

W Polsce część seniorów korzystać może z emerytury honorowej. Pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca 2024 r. kwota trafiająca na konta uprawnionych została podwyższona aż o 705,88 zł.

Emerytura honorowa nie trafia do dużej ilości seniorów. Dane ZUS wskazują, że tylko około 2600 zł może cieszyć się z tego wyjątkowego dodatku do emerytury. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

Nagranie z polskiej trasy hitem sieci. Ten kierowca nie potrzebował lawety

Emerytura honorowa tylko dla określonej grupy seniorów

Kluczowym warunkiem dotyczącym emerytury honorowej jest wiek. Dodatek ten należy się jedynie seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Co ciekawe, pieniądze trafią do kieszeni emeryta, nawet jeśli w czasie swojego życia nie wypracował on wystarczającej liczby składek, by cieszyć się świadczeniem emerytalnym.

ZOBACZ: Nawet 1780 zł dla seniorów. Są jednak pewne warunki

Wcześniej emerytura honorowa wynosiła 5540,25 zł. Po waloryzacji, jaka dokonała się 1 marca 2024 r., pieniądze te wzrosły. Obecnie ZUS wypłaca w ramach tego świadczenia aż 6246,13 zł. Podwyżka dodatku do emerytury w związku z 100. urodzinami nie dotyczy jednak wszystkich seniorów.

Emerytura honorowa nie wzrasta z każdą waloryzacją

ZUS będzie wypłacał podwyższoną emeryturę honorową tylko osobom, które urodziły się już po 1 marca 1924 r. Przepisy sprawiają, że ten dodatek do emerytury nie jest waloryzowany dla wszystkich. Osoby pobierające pieniądze w ramach tego świadczenia wcześniej otrzymują ustaloną kwotę w momencie pojawienia się okoliczności (100. urodzin) powodujących zaistnienie prawa do wypłacania świadczenia. Co ważne, pieniądze otrzyma się bez żadnego wniosku. ZUS wypłaci emeryturę honorową automatycznie.

ZOBACZ: Wraca zima. Mróz i śnieg już w niedzielę rozgoszczą się w kraju

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Źródło: ZUS, interia.pl