Goniec.pl
Pieniądze

pixabay.com/pl/users/skyradar-3336924/

Podwyżki opłat za wywóz śmieci. W Warszawie zapłacą nawet kilka razy więcej

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W Warszawie zmienia się naliczanie opłat za wywóz śmieci. Od teraz będzie one powiązane z użyciem wody w każdym gospodarstwie. Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia i już od ogłoszenia budziły sporo kontrowersji. Nowe stawki szczególnie uderz

Warszawa wprowadza nowy sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Teraz cena odbioru odpadów od gospodarstwa domowego uzależniona będzie od zużycia wody przez mieszkańców. Dotychczas mieszkańcy stolicy rozliczali się zasadą „od lokalu” - mieszkanie płaciło 65 zł, a dom jednorodzinny - 94 zł.

W Warszawie nowe stawki za wywóz odpadów

Mieszkańcy mogą zapłacić nawet kilkukrotnie więcej. Stołeczny ratusz poinformował na swojej stronie internetowej o stawkach. Zamieszkujący nieruchomości jednorodzinne lub domy wielolokalowe, gdzie zamontowane są wodomierze, płacić będą za śmieci według zużycia tj. 12,73 zł za 1 metr sześcienny.

Jeśli w nieruchomości (chodzi głównie o domu jednorodzinne) nie ma wodomierza lub podłączenia do sieci wodociągowej (własne ujęcie), stawka zakłada opłatę za każdego zadeklarowanego mieszkańca budynku. Na każdego przypadać będą według liczeń 4 metry sześcienne wody (pomnożone przez 12,73 zł). Pięcioosobowa rodzina może zapłacić miesięcznie za wywóz odpadów nawet 250 zł.

Uchwała wprowadzająca nowe opłaty miała pierwotnie wejść w życie z początkiem 2021 roku, ale co do kilku znajdujących się w niej zapisów pojawiły się wątpliwości. Dlatego też zapisy trafiły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 27 stycznia orzekł, że problemem w rozumieniu prawa jest ustalenie różnych stawek w zależności od zabudowy, w którym znajduje się gospodarstwo domowe.

WSA orzekło, że stawka powinna być jedna, niezależnie od tego, w jakiej zabudowie znajduje się gospodarstwo domowe. Inne stawki dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej są niezgodne z zapisem uchwały umieszczonej przez ustawodawcę. W marcu stołeczne władze złożyły do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na wyrok WSA i oczekują jego kasacji.

Opozycja nie zgadza się z nowymi stawkami

Przegłosowano ją dzięki radnym Koalicji Obywatelskiej. Nie sprawiło to jednak, że opozycja, składająca się z radnych PiS zmieniła zdanie i cały czas jest przeciwna temu rozwiązaniu. Wielokrotnie twierdzili, że w tej sprawie stoją po stronie mieszkańców i ciężko im sobie wyobrazić, by takie naliczanie opłat weszło w życie.

Radni PiS ciągle przypominają, że podwyżki opłat za wywóz śmieci w Warszawie to efekt zaniedbań rządzących stolicą. Według wiceministra Jacka Ozdoby warszawiacy będą płacić tak wysokie stawki przez nieudolne rządy Rafała Trzaskowskiego i polityków Platformy Obywatelskiej.

Według wielu radnych Prawa i Sprawiedliwości stawki proponowane przez władze Warszawy są nie do przyjęcia. Wielokrotnie zarzucano rządzącym, że nawet pomimo wysokich opłat, miasto nie radzi sobie z wywozem nieczystości. Takie zdanie wyraził rady Cezary Wąsik, który mówił o działaniach w swojej dzielnicy, Targówku.

Radni PiS twierdzą, że działania rządzących Warszawą przypominają przepychanie za wszelką cenę uchwały, która ewidentnie nie jest gotowa do wejścia w życie. Według nich amatorski i szybki sposób przygotowania ma teraz smutny finał w postaci wejścia nowych stawek do obowiązujących przepisów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Osoby bez maseczek wtargnęły do toruńskiego szpitala. Do sieci wyciekło nagranie

  • Tragiczne wieści obiegły Polskę. Nie żyje Jerzy Kosiński

  • Od 1 lipca Polacy muszą wskazać źródło ogrzewania budynku

Źródło: UM Warszawa, Polsatnews.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Polacy kupują działki budowlane. Zainteresowanie jest kosmiczne

Czytaj więcej >

Pieniądze

Awaria w banku Santander. Pilna reakcja instytucji

Czytaj więcej >
podatek od deszczu

Pieniądze

Lepiej przygotować portfele. Więcej osób zapłaci podatek deszczowy

Czytaj więcej >
Bank

Pieniądze

Awaria w ING Banku Śląskim. Klienci nie mogą dokonywać transakcji

Czytaj więcej >

Pieniądze

Polaków czeka emerytalny dramat. Dzisiejsi 35-40 latkowie dostaną grosze

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Posłowie bardzo chcą podwyżek. Liczą na prezydenta

Czytaj więcej >