Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Podsekretarz MEN komentuje śmierć Tomasza Komendy
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 21.02.2024 20:12

Podsekretarz MEN komentuje śmierć Tomasza Komendy

tomasz komenda
Kapif

W środę 21 lutego zmarł Tomasz Komenda. Sprawa mężczyzny, niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia, poruszyła całą Polską. Komentarze napływają zarówno ze strony dziennikarzy, jak i polityków. Do sprawy odniosła się także podsekretarz stanu w MEN i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, Paulina Piechna-Więckiewicz.

Tomasz Komenda zmarł

47-letni Tomasz Komenda nie żyje. Informację przekazał jako pierwszy portal „Uwaga!” TVN, powołując się na informację dziennikarza TVN Grzegorza Głuszaka. Komenda od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową.

Niestety mogę potwierdzić tę informację. Tomek zmarł z samego rana. Wiem, że od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w wyniku choroby, z którą walczył od długiego czasu – mówił reporter na antenie TVN24.

Schwertner: Komenda to bolesny wyrzut sumienia polskiego wymiaru sprawiedliwości

Po 18 latach wyszedł na wolność. Na tym nie skończyły się jego problemy

Błędne oskarżenia zniszczyły Tomaszowi Komendzie życie. W 2004 roku został niesłusznie skazany za karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo Małgorzaty Kwiatkowskiej. Po 18 latach został warunkowo zwolniony. Kilka miesięcy później Sąd Najwyższy orzekł o jego uniewinnieniu. Komenda mówił o strasznej sytuacji, z jaką musiał sobie radzić w zakładzie karnym. W więzieniu doznawał przemocy fizycznej i psychicznej.

W 2021 roku sąd przyznał Tomaszowi Komendzie 12,8 milionów złotych za 18 lat, które niesłusznie spędził w więzieniu. Sam mówił, pieniądze nie wynagrodzą mu jednak odebranych lat życia.

Po wyjściu na wolność Tomasz Komenda próbował ułożyć sobie życie. Zaczął od znalezienia pracy w myjni samochodowej. Współpraca z przełożonym zakończyła się jednak w przykrych okolicznościach. Komenda zapewniał, że właściciel wykorzystywał jego tragiczną historię, a klienci przyjeżdżali na myjnie wyłącznie po to, żeby go zobaczyć. Krótko pracował także z braćmi Collins, jednak współpraca w niedługim czasie się skończyła w związku z otrzymanym odszkodowaniem.

Tomasz Komenda przez pewien czas w związku z Anną Walter, której oświadczył się podczas premiery filmu o jego historii. Para w 2020 roku doczekała się syna

ZOBACZ TAKŻE: Rodzina Tomasza Komendy. 46-latek osierocił syna

Wicesekretarz MEN komentuje informację o śmierci Tomasza Komendy

Dziennikarze i publicyści w mediach społecznościowych żegnają Tomasza Komendę. Swoim komentarzem w tragicznej sprawie podzieliła się także wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, Paulina Piechna-Więckiewicz. Zapewniła, że ją również poruszyło smutne zakończenie historii Komendy.

To jest tak smutne, że nie da się tego opisać... – napisała w poście opublikowanym na platformie X.

Źródło: Gazeta.pl