Goniec.pl > Wiadomości > Podłożyła ładunek w centrum Warszawy. 38-latka interesowała się Państwem Islamskim
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.11.2023 17:25

Podłożyła ładunek w centrum Warszawy. 38-latka interesowała się Państwem Islamskim

zatrzymana
Komenda Stołeczna Policji

Policja zatrzymała 38-letnią kobietę z gminy Strzelin (woj. dolnośląskie), która w nocy z 10 na 11 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości miała podłożyć w centrum Warszawy ładunek wybuchowy. Podczas przeszukania jej mieszkania odnaleziono gadżety związane z Państwem Islamskim. Policja ujawniła szczegóły.

Podłożyła ładunek w centrum Warszawy tuż przed Świętem Niepodległości

Służby ustaliły, że 38-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego przyjechała do Warszawy na dzień przed Świętem Niepodległości. Kobieta w nocy z 10 na 11 listopada miała podłożyć w centrum Warszawy ładunek wybuchowy "wypełniony pojemnikami z gazem i gwoździami".

Jak podaje Komenda Stołeczna Policji, jej prowizoryczna bomba mogła spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia wielu ludzi, dlatego służby niezwłocznie zajęły się ustaleniem osoby odpowiedzialnej za jego podłożenie. - Operacyjne działania policjantów z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I doprowadziły do ustalenia danych osoby, która z 10 na 11 listopada 2023 roku około 2.00 w nocy podpaliła ładunek wybuchowy na jednej z ulic w centrum Warszawy – przekazała policja.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Policja zatrzymała 38-latkę podejrzaną o podłożenie ładunku w centrum Warszawy

W wyniku działań 38-letniej kobiety na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Jedna osoba została raniona odłamkiem w nogę. Prowizoryczny ładunek wybuchowy wypełniony puszkami aerozolu i gazem do zapalniczek, a także gwoździami i tłuczonym szkłem. Na miejscu pracowała również straż pożarna.

- Dzięki zabezpieczonemu do sprawy monitoringowi śródmiejscy policjanci skupili swoje działania na kobiecie, która została uchwycona przez kamerę w miejscu podłożenia ładunku, a następnie przemieszczając się ulicami stolicy, dotarła na Dworzec Centralny, skąd odjechała pociągiem w kierunku Wrocławia, a następnie udała się do miejsca swojego zamieszkania w gminie Strzelin – poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

38-latka podłożyła ładunek w centrum Warszawy. Interesowała się Państwem Islamskim

Sprawą zajęli się policjanci stołecznego Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw, którzy we współpracy z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 38-letnią kobietę w miejscu zamieszkania. Mundurowi podczas przeszukania domu podejrzanej odnaleźli przedmioty nawiązujące do Al-Kaidy.

- Podczas przeszukania okazało się, że zatrzymana interesuje się sytuacją, jaka ma miejsce na Bliskim Wschodzie. Policjanci zabezpieczyli przedmioty i gadżety związane z Państwem Islamskim oraz przedmioty, które mogły posłużyć do skonstruowania kolejnego ładunku wybuchowego - poinformowano.

ksp.png
Komenda Stołeczna Policji

38-latka usłyszała zarzuty spowodowania zagrożenia i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz przygotowania do spowodowania takiego zagrożenia. Została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Komenda Stołeczna Policji