Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Podano datę pogrzebu żołnierza, który zginął na granicy. Na jaw wyszły ważne szczegóły
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.06.2024 17:21

Podano datę pogrzebu żołnierza, który zginął na granicy. Na jaw wyszły ważne szczegóły

Mateusz Sitka
fot. Straż Graniczna/1. Warszawska Brygada Pancerna, FB

Nie żyje polski żołnierz ugodzony nożem na granicy z Białorusią. Informacja o jego śmierci wstrząsnęła całym krajem, rozpoczynając dyskusję na temat obronności naszego kraju. Wojsko i pogrążona w żalu rodzina przekazali ważne informacje o ostatnim pożegnaniu wojskowego. Jest już konkretna data. 

Nie żyje polski żołnierz. Zginął na granicy z Białorusią

O śmierci żołnierza poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 21-letni Mateusz Sitka został pchnięty nożem na granicy polsko-białoruskiej, w wyniku poniesionych obrażeń zmarł w czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym. 

Pogrzeb młodego żołnierza odbędzie się w środę w miejscowości Nowy Lubiel nieopodal Wyszkowa.

Donald Tusk wygłosił oświadczenie ws. wydarzeń przy granicy. Spłynęła lawina krytyki

Pośmiertne odznaczenie

1. Warszawska Brygada Pancerna poinformowała także, że Mateusz Sitka zostanie pośmiertnie odznaczony. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podjął decyzję o awansowaniu zmarłego żołnierza do stopnia sierżanta Wojska Polskiego. Zmarły 21-latek zostanie także odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb zmarłego żołnierza

We wtorek 28 maja, koło godziny 4:30 nad ranem na polsko-białoruskiej granicy jeden z migrantów zaatakował nożem 21-letniego Mateusza, podczas gdy ten przy pomocy tarczy zasłaniał wyłom w granicznej zaporze. Żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej został trafiony w okolicach klatki piersiowej. 

Przewieziono go do szpitala w Hajnówce, a następnie trafił do Warszawy pod opiekę lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego. 

Mateusz Sitka zmarł w czwartek po południu, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że był wówczas otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy. W piątek na zlecenie prokuratury przeprowadzono sekcję zwłok