Zmiany na poczcie Żródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków. Wiemy, do kiedy będą honorowane

7 Kwiecień 2021 Oktawian GóralOktawian Góral

Ogromna zmiana w Poczcie Polskiej. Po 160 latach funkcjonowania, operator rezygnuje ze znaczków pocztowych. Jeżeli masz je w domu, lepiej się pośpiesz. Znaczki będą honorowane tylko do końca tego miesiąca, później zamiast na list, będzie je można jedynie wkleić do klasera. Ogromna zmiana dla wszystkich, którzy wysyłają listy polecone.

Poczta Polska rewolucjonizuje sektor przesyłek poleconych. Listy polecone będą znaczone znaczkami pocztowymi tylko do końca kwietnia tego roku. Po 160 latach od wprowadzenia znaczków pocztowych, te idą do lamusa. Ruch jest bardzo odważny i oznacza spore zmiany. Lepiej wiedzieć wcześniej, inaczej może nas spotkać zaskoczenie na poczcie i dodatkowa opłata.

Koniec znaczków

Poczta Polska poinformowała, że opłacanie przesyłek poleconych przy użyciu znaczków pocztowych możliwe będzie tylko do końca kwietnia 2021. Po majówce, gdy placówki zostaną ponownie otwarte po przerwie, listy, na które będą naklejone znaczki, owszem wyślemy, ale trzeba będzie dodatkowo za nie zapłacić. Znaczki przestają być honorowanym środkiem płatniczym w przypadku listów poleconych na Poczcie Polskiej.

Od 1 maja, a realnie od otwarcia placówek po majówkowej przerwie, choć pamiętać trzeba, że niektóre placówki są czynne całodobowo, również w dni świąteczne, Poczta Polska zmienia zasadę wnoszenia opłaty za listy polecone. Dotychczasowe znaczki pocztowe zostaną całkowicie zastąpione przez znane nam już dobrze naklejki z czerwoną literą „R”.

To właśnie te „R-ki” zawierają kod kreskowy, do którego zostanie dołączona informacja z należnością, jaką należy uregulować za wysyłkę listu poleconego. Jest jednak dobra wiadomość dla osób, które kochają znaczki. Poczta zapewnia, że filateliści mogą spać spokojnie, a kolekcjonerskie serie znaczków będą wydawane tak jak do tej pory.

Nie żyje Maria Skąpska, współtwórczyni m.in. „Barw szczęścia” czy „Na Wspólnej”Nie żyje Maria Skąpska, współtwórczyni m.in. „Barw szczęścia” czy „Na Wspólnej”Czytaj dalej

Ogromna zmiana

Jak się okazuje, zmiana dotknie praktycznie każdego Polaka, który korzysta z usług poczty. Choć w czasach pandemii okazało się, że można kontaktować się z urzędami i biurami on-line za pomocą korespondencji elektronicznej, to nadal wiele osób nie wyobraża sobie przesłania dokumentów inną drogą niż pocztową. Widać to w liczbach.

Jak podaje Poczta Polska, przesyłki polecone stanowią aż 30 proc. wszystkich przesyłek obsługiwanych przez narodowego operatora. Poczta Polska swoim posunięciem chce usprawnić proces ich obsługi. Jak informuje poczta w komunikacie prasowym, dzięki zmianom skrócony ma zostać czas oczekiwania klientów w kolejce do „okienka”, ale także sam proces obsługi przesyłek, dzięki czemu szybciej będą one mogły trafić na napisany na kopercie adres.

Dzięki zmianom większa liczba klientów będzie mogła korzystać z szybkich przesyłek, a sama obsługa w placówce powinna znacząco przyśpieszyć. Poczta Polska w komunikacie prasowym zaznacza, że rozwiązanie zostało już przetestowane przez firmy, które wysyłają duże ilości listów. Jest ono chwalone przez firmy.

- Warto zaznaczyć, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co ma niewątpliwe przełożenie na usprawnienie procesu logistycznego związanego z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Pamiętać należy, że znaczki pocztowe od 1 maja znikają wyłącznie z rejestrowanych przesyłek poleconych. Dla klientów, którzy decydują się na wysyłkę listu nierejestrowanego, opłata nadal będzie mogła być wnoszona w formie tradycyjnych znaczków pocztowych.

Zobacz post:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Poczta Polska

Następny artykuł