Po chrzcie poprosiła księdza o paragon. Kapłan nie mógł powstrzymać złości
Opłata za sakramenty od zawsze budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza że coraz częściej jest ona sztywno ustalona przez kościelne cenniki. Mało mówi się natomiast o tym, że zapłaty żąda się też np. za świadectwo chrztu. Temat ten postanowiła więc poruszyć pewna użytkowniczka platformy X, opisując, jak została potraktowana przez księdza, od którego chciała otrzymać paragon. Kapłan jednym zdaniem sprowadził ją do parteru.
Chrzest tylko za opłatą
Dla wierzących rodziców decyzja o tym, by ochrzcić dziecko, jest jedną z ważniejszych w jego pierwszych miesiącach życia. Wydarzenie duchowe to jedno, ale wielkie znaczenie ma także to, jak celebrujemy ten dzień z naszymi najbliższymi. Wszystko, co oczywiste, wiąże się z niemałymi kosztami.
Właśnie dlatego tak ożywiona debata odbywa się zwłaszcza wokół kwestii kościelnych, a mianowicie tego, jaką ofiarę dać księdzu prosząc o chrzest potomka. Jakiś czas temu Kościół postanowił wyjść naprzeciw tym rozterkom i w wielu miejscach wprowadzone zostały cenniki. A tam, poza opłatą za sam sakrament, można znaleźć też inne, kontrowersyjne pozycje. Takie, jak chociażby “wydanie zaświadczenia”.
Sąsiedzi 71-letniego nożownika z Poznania zabrali głos. Nie mają dobrej opinii o Zbysławie C.Chciała od księdza paragon. Niewiarygodne, co usłyszała
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Kościele zapłacić trzeba nie tylko za sam chrzest, ale i za to, by instytucja wystawiła dokument poświadczający jego przyjęcie.
ZOBACZ: Za te grzechy możesz nie dostać rozgrzeszenia od księdza. Kościół mówi jasno
Nie wiedziała o tym również pewna użytkowniczka platformy X (dawniej Twitter), która swoim doświadczeniem postanowiła podzielić się z innymi internautami. Sprawa jest dawna, ale pani Beata do dziś ją doskonale pamięta.
- Ja np. ochrzczona zostałam w małej miejscowości na Dolnym Śląsku, gdy zadzwoniłam na plebanię z prośbą o świadectwo chrztu ksiądz zażądał opłaty - powiedziałam, że ok. ale czy paragon dostanę? Powiedział, że moje pytanie to skandal. W Boga nadal wierzę, ale nie w księży - napisała.
Burza w komentarzach
Tego, czy ostatecznie udało się uzyskać paragon, pani Beata nie wyjawiła, ale jej wpis i tak wywołał spore poruszenie w komentarzach. W konsekwencji na platformie X wybuchła dyskusja pomiędzy popierającymi stanowisko kobiety i tymi, którzy stanęli w obronie księdza.
ZOBACZ: Panna młoda napiła się wina mszalnego podczas ślubu. Jej reakcja jest hitem internetu
- To, że przez 30 lat nie potrafiły wszelakie rządy rozwiązać kwestii fiskalnej w kościele, to nie znaczy, że Pani może żądać bezprawnie od proboszcza paragonu - napisał np. jeden z internautów.
Źródło: X, o2.pl