Goniec.pl

goniec.pl

Pieniądze przekonają seniorów do dłuższej pracy i zrezygnowania z emerytury? Chodzi o specjalną nagrodę

22 Marca 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Już niedługo nie będzie opłacało się zostanie emerytem tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego? Pojawił się projekt zakładający wypłatę dodatkowych pieniędzy w przypadku dłuższego stażu pracy. Po 50 przepracowanych latach seniorzy mieliby dostawać dodatkową nagrodę jubileuszową. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie mówi nie, wręcz przeciwnie.

Będą pieniądze zamiast przejścia na emeryturę?

Marzysz o emeryturze i odliczasz dni do momentu, w którym będziesz mógł mówić o sobie “emeryt”? Już niedługo może się okazać, że proponowane zmiany zachęcą cię do dłuższego zostania na rynku pracy. Oczywiście mowa o pieniądzach.

Do minister rodziny i polityki społecznej trafiła specjalna interpelacja. Piotr Sak, poseł PiS, proponuje dodatkowe pieniądze w ramach jubileuszu 50 lat pracy. Propozycję podparł konkretnymi argumentami, a te nie zostały skreślone w ministerstwie. Przekonają one także przyszłych emerytów?

Justyna Żyła zabrała głos w sprawie choroby Marty Kubackiej

Justyna Żyła zabrała głos w sprawie problemów zdrowotnych Marty Kubackiej. Padły ważne słowa

CZYTAJ DALEJ

Nagroda za 50 lat pracy

Przejdziesz na późniejszą emeryturę, gdyż będziesz czekał na specjalną nagrodę należną dla prawdziwych weteranów rynku pracy. Kwota pozostaje jeszcze jedną wielką niewiadomą, ale nie można wykluczyć, iż faktycznie zachęci ona starszych pracowników do dłuższej pracy i rezygnowania z przejścia na emeryturę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- W czasie, gdy wiek emerytalny wynosi w Polsce 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, a średnia długość życia uległa wydłużeniu, wiele kobiet i mężczyzn osiągnęło lub osiągnie 50-letni staż pracy. Wizja otrzymania nagrody jubileuszowej za 50-lecie pracy byłaby dla nich motywacją do dalszej pracy zawodowej, jak również zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę - argumentował zasadność nagrody poseł PiS. 

Stanowisko ministry Marleny Maląg nie wyklucza, że faktycznie można mieć nadzieję na dodatkowe pieniądze za wypracowanie 50 lat aktywności zawodowej. Zachęta do dłuższej pracy zyskała aprobatę władzy?

Ministerstwo nie mówi "nie"

Jeszcze niedawno Mateusz Morawiecki wypomniał Donaldowi Tuskowi, że korzysta z polityki PiS i przeszedł na wcześniejszą emeryturę . Wszystko wskazuje na to, że PiS chce, by Polacy pracowali dłużej, ale władza wie, że zmuszanie poprzez przesunięcie wieku emerytalnego jest niczym przedwyborczy strzał w kolano.

Marlena Maląg z wielką radością przyjęła zatem interpelację dotyczącą zachęcania pracowników do dłuższej pracy i rezygnowania z przejścia na emeryturę. Stanowisko MRiPS jest jednoznaczne.

- Mając na uwadze potrzebę zwiększenia aktywności zawodowej seniorów , tworzenie zachęt dla osób starszych do pozostawania na rynku pracy, co jest zgodne z założeniami polityki społecznej wobec tej grupy osób, uznaję za właściwe rozważenie możliwości wprowadzenia w odpowiednich regulacjach wypłaty nagrody jubileuszowej po 50 latach pracy - stwierdziła Marlena Maląg. 

Ministra do innych resortów kieruje prośbę o konkretną analizę. Wprowadzenie wyższego poziomu nagrody i kolejnego jubileuszu pracy jest teraz pod lupą specjalistów i możliwe, że już niedługo usłyszymy o podjęciu działań legislacyjnych w tej kwestii.

Źródło: fakt.pl

dom

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć

CZYTAJ DALEJ
Dawid Kubacki i Marta Kubacka

To dzieje się na profilu Marty Kubackiej. Niesamowity widok, trudno powstrzymać łzy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Żona weszła do domu i znalazła ciało męża. 45-letni Polak został zamordowany
Czytaj więcej >

Wiadomości

USA: Dramatyczne odkrycie w zakładzie pogrzebowym. Właściciel stanie przed sądem
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia w Tatrach. Nie żyje 38-letnia kobieta, zginęła na oczach trójki swoich małych dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 22-latka. Kierowca, który ją potrącił, zatrzymał się dopiero 2 km dalej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Otworzyli trumnę zakonnicy. W USA mówi się o cudzie, przybywają tłumy wiernych
Czytaj więcej >

Wiadomości

Samochód wpadł do rowu i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]